Dodatkowe informacje o naszych placówkach / przedszkole i żłobek

W FSA inspirujemy się osiągnięciami pedagogiki Marii Montessori oraz porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga. Hołdujemy zasadom przedstawionym przez tych specjalistów, bo wiemy, że spokojny rozwój, nastawiony na indywidualne możliwości każdego dziecka zapewnią mu najlepszy start. Oprócz tego zachęcamy do jednoczesnej nauki dwóch języków – angielskiego i polskiego, aby od najmłodszych lat stymulować rozwój, zachęcać do nauki, a do tego pozbywać się wszelkich przeszkód.

Komunikacja bez przemocy Marshalla Rosenberga

Porozumienie bez przemocy (NVC – Nonviolent Communication) Marshalla Rosenberga jest nazywane również komunikacją empatyczną lub językiem serca. Komunikując się z dziećmi, stosujemy język porozumienia, aby wspierać uważne i empatyczne relacje. Rosenberg pokazywał ideę NCV przeciwstawiając sobie dwa zwierzęta: żyrafę i szakala. Szakal jest symbolem przemocowego komunikowania się. Żyje po to, aby mieć rację. Ocenia, krytykuje, porównuje, analizuje. Żyrafa – roślinożerny, łagodny ssak o wielkim sercu jest symbolem pokojowego porozumiewania się. Żyrafa odnosi się do innych z szacunkiem, empatią i współczuciem. Żyje po to, żeby wzbogacać życie swoje i innych. W FSA  uważamy, że mały człowiek ma wiele ważnych rzeczy do powiedzenia i szanujemy każde zdanie czy pytanie zadane przez naszych wychowanków.