Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola zawsze jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Boją się, jak zareaguje dziecko, jak poradzi sobie z nową dla niego sytuacją, jak się odnajdzie, gdy w pobliżu nie będzie znaczących dla niego osób. Przyjmuje się, że okres początkowego przystosowania dziecka trwa zwykle około miesiąca. W tym czasie poznaje ono nowe otoczenie i przyzwyczaja się do obowiązującego w nim rytmu dnia. U każdego dziecka proces ten przebiega jednak indywidualnie – nie należy sztywno trzymać się tego przedziału czasowego, gdyż jego przebieg zależy od konfiguracji bardzo wielu czynników charakteryzujących dziecko oraz jego otoczenie.
Podczas procesu adaptacji opiekun/nauczyciel wraz z psychologiem oferują pełne wsparcie rodzicom i ich dzieciom, tak aby ułatwić im zadomowienie się, integrację z rówieśnikami, czerpanie radości z zabawy oraz zbudowanie zaufania do opiekunów/nauczycieli. Od samego początku dzieci objęte są życzliwą i troskliwą opieką, a rodzice zaproszeni, aby towarzyszyć im w tej wielkiej przygodzie, stopniowo wycofując swoją obecność i wydłużając czas pobytu dziecka w naszej placówce.
Dla dzieci w wieku żłobkowym oraz przedszkolnym ustalamy indywidualny proces adaptacji, po otrzymaniu szczegółowych informacji od rodziców na temat potrzeb, rozwoju emocjonalnego oraz społecznego ich pociech.
Ciebie Drogi Rodzicu prosimy, byś skupił się na pozytywnym komunikacie do dziecka, zatrzymał swoje lęki dla siebie, był słowny i punktualny, nie przekupował, mówił o żłobku/przedszkolu pozytywnie, był konsekwentny w podjętej decyzji.