ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław

Adaptacja dziecka w naszej placówce

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola zawsze jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Boją się, jak zareaguje dziecko, jak poradzi sobie z nową dla niego sytuacją, jak się odnajdzie, gdy w pobliżu nie będzie znaczących dla niego osób. Przyjmuje się, że okres początkowego przystosowania dziecka trwa zwykle około miesiąca. W tym czasie poznaje ono nowe otoczenie i przyzwyczaja się do obowiązującego w nim rytmu dnia. U każdego dziecka proces ten przebiega jednak indywidualnie – nie należy sztywno trzymać się tego przedziału czasowego, gdyż jego przebieg zależy od konfiguracji bardzo wielu czynników charakteryzujących dziecko oraz jego otoczenie.

Podczas procesu adaptacji opiekun/nauczyciel wraz z psychologiem oferują pełne wsparcie rodzicom i ich dzieciom, tak aby ułatwić im zadomowienie się, integrację z rówieśnikami, czerpanie radości z zabawy oraz zbudowanie zaufania do opiekunów/nauczycieli. Od samego początku dzieci objęte są życzliwą i troskliwą opieką, a rodzice zaproszeni, aby towarzyszyć im w tej wielkiej przygodzie, stopniowo wycofując swoją obecność i wydłużając czas pobytu dziecka w naszej placówce.

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Dla dzieci w wieku przedszkolnym ustalamy indywidualny proces adaptacji, po otrzymaniu szczegółowych informacji od rodziców na temat potrzeb, rozwoju emocjonalnego oraz społecznego ich pociech.

Ciebie Drogi Rodzicu prosimy, byś skupił się na pozytywnym komunikacie do dziecka, zatrzymał swoje lęki  dla siebie, był słowny i punktualny, nie przekupywał, mówił o przedszkolu pozytywnie, był konsekwentny w podjętej decyzji.

Adaptacja dziecka w żłobku

Adaptacja dziecka w żłobku bywa dość trudna, ponieważ często dla maluchów to pierwsze chwile w życiu, gdy kilka godzin w ciągu dnia spędzają z daleka od najbliższych. Dlatego jeszcze ważniejsze jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do nowej sytuacji. Właśnie z tego powodu zalecane jest pozostawienie dziecka w żłobku jedynie do przerwy obiadowej. Choć dla rodziców moment odprowadzenia malucha jest równie wymagający, to wskazane są jak najkrótsze pożegnania. Poza tym w pierwszych tygodniach warto zachęcić dziecko do zabrania ze sobą ulubioną zabawkę, pluszaka bądź kocyk, który kojarzy mu się z domem. Proces adaptacji przebiegnie jeszcze sprawniej, jeśli maluch będzie regularnie chodził do żłobka. Tym samym znacznie szybciej przyzwyczai się do wizyt w żłobku.

Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z adaptacją, to można wydłużyć czas spędzony w żłobku na okres drzemki. Jednak warto to zrobić tylko wtedy, gdy maluch akceptuje już kontakt z dużą grupą innych ludzi i nowych przedmiotów.

Proces adaptacji można rozpocząć jeszcze przed pierwszą wizytą w żłobku lub przedszkolu. Warto opowiedzieć dziecku, jakie zmiany go czekają i zmienić nieco rytm dnia, aby przygotować go do godzin posiłków i drzemek, a także do przerw obowiązujących w placówce.