Fakty i mity na temat żłobków

Na temat żłobków można usłyszeć wiele mitów. Jak to z mitami często bywa, niektóre z nich nie są prawdziwe, a w innych znajduje się ziarno prawdy. Warto przeanalizować to, co jest prawdziwe a co nie w odniesieniu do tego typu placówek. W momencie wysłania dziecka do żłobka chcemy mieć pewność, że nie przydarzy się żadna nieprzewidziana sytuacja, o której wcześniej nawet nie pomyśleliśmy.

Główne mity dotyczące żłobków

Prywatny żłobek, a może publiczny? Rodzice zastanawiający się nad tym, do jakiego żłobka chcą posłać swoją pociechę, mogą usłyszeć stwierdzenie, że któraś opcja jest lepsza, a któraś gorsza. Jest to dosyć często powtarzany mit. Bez względu na to, którą opcję wybiorą rodzice, zarówno prywatny żłobek, jak i publiczny mają swoje wady i zalety. W przypadku obu wyborów równoważą się one, dzięki czemu bez najmniejszych obaw można opiekę nad dzieckiem powierzyć obu rodzajom placówek. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Różnią się one od siebie, przez co zarówno w przypadku publicznego, jak i prywatnego żłobka znajdziemy aspekty, którymi będziemy zachwyceni, oraz te, które nieco mniej przypadną nam do gustu.

Przewaga żłobka publicznego nad prywatnym lub odwrotnie to nie jedyny mit, z którym można się spotkać. Kolejny, równie często słyszany mit mówi o tym, że posyłanie dziecka do jakiegokolwiek żłobka jest złe. Mitowi temu towarzyszy przekonanie, że tego typu placówka to ostateczność, z której korzystamy w momencie, kiedy nie mamy innej możliwości, aby zapewnić dziecku należytą opiekę. Postrzeganie żłobka jako zła koniecznego jest oczywiście błędne. Warto wziąć pod uwagę to, że dziecko pozostawione pod opieką żłobka spędzi czas ze swoimi rówieśnikami. Wpłynie to pozytywnie zarówno na jego psychikę, jak i kompetencje. Dziecko będzie bardziej otwarte i odważne, co z całą pewnością przyda mu się już w niedalekiej przyszłości. Ponadto decydując się między innymi na żłobek językowy, pociecha na pewno nie będzie pokrzywdzona, a jedynie bogatsza o nowe umiejętności.

Fakty związane ze żłobkami

Do faktów związanych z posłaniem dziecka do żłobka należy stwierdzenie, że pociecha będzie bardziej narażona na złapanie chorób od swoich żłobkowych kolegów. Nie należy się tego jednak obawiać, ponieważ prędzej czy później z takim etapem będzie nam dane się zmierzyć. Jeśli nie poślemy dziecka do żłobka, taka sytuacja będzie miała miejsce w przedszkolu czy zerówce, która jest obowiązkowa. Żłobek nie jest zatem placówką, której należy się obawiać.