ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Czy postrzegasz znajomość obcego języka jako jedną z najważniejszych umiejętności? Uważasz, że Twoje dziecko powinno rozwijać kompetencje językowe już w przedszkolu? Jeśli tak, Twoje zdanie jest zbieżne z większością polskich rodziców. 

Badania pokazują, że dziecko już w pierwszych latach przyswaja informacje nie tylko w języku ojczystym, ale również obcym. Dlatego rodzice powinni je zachęcać do nauki poprzez zabawę, która zaprocentuje w przyszłości. Jednak nie warto zmuszać malucha do nauki, gdyż może mieć to skutek odwrotny do zakładanego. Aby dziecko samo chciało odkrywać nowe słówka, warto zdecydować się na naukę poprzez zabawę. Obecnie dostępne są interaktywne zabawki, wirtualne narzędzia czy inne elementy wykorzystujące technologię, które ułatwią rozwój dziecka. Najlepszy efekt można osiągnąć, gdy edukacja językowa będzie zbieżna z zainteresowaniami malucha.

Aby dziecko uczyło się obcych języków z przyjemnością, warto je do tego zachęcić poprzez dostępne na rynku narzędzia i zdecydować się na odpowiednią placówkę.

Warto rozwijać ciekawość świata u malucha

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy warto rozpocząć uczenie dziecka języka obcego. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie nauką. Maluchy chętnie odkrywają świat, dlatego często wystarczy zaledwie drobna zachęta, aby podsycać ich zainteresowanie funkcjonowaniem świata i poznawaniem nowego języka. Pamiętaj rodzicu, że im dziecko wcześniej zacznie, tym szybciej oswoi się nie tylko z samym językiem, ale również z wymową.

Jeśli dziecko wykazuje predyspozycje do nauki, warto je maksymalnie wykorzystać. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Dziecko wymaga sporo uwagi i otwartości. Co więcej, nie powinno być karane za błędy, warto wykazywać się życzliwością, aby maluch zaczął swobodnie operować obcą mową. Warto sięgnąć po materiały dostępne w sieci, w tym interesujące filmiki czy interaktywne programy. Warto również zdecydować się na wspólną zabawę, w tym tworzenie fiszek czy gry pamięciowe. To nie tylko produktywnie spędzony czas, ale również spora frajda z zabawy.

Zabawy językiem z pewnością sprawią, że wspólne zabawy staną się efektywne. Warto wykorzystać popularne gry, w tym bingo czy proste zgadywanki. Z czasem dziecko poczuje się całkowicie swobodnie.

Postaw na wymowę

Wielu Polaków ma problem z akcentowaniem oraz poprawną wymową słów z języka obcego. Zazwyczaj robimy kalkę z polskiego. Jednak można to wyeliminować poprzez praktykę wymowy.  To właśnie komunikacja werbalna jest podstawą języka, szczególnie w środowisku międzynarodowym. Dziecko, które opanuje język mówiony na wysokim poziomie, z łatwością odnajdzie się nie tylko na lekcjach w szkole, ale również w otoczeniu rówieśników z innych krajów. Oprócz mówienia niezastąpione będzie wspólne czytanie. Dzięki temu dziecko rozwinie najważniejsze umiejętności, które będą pogłębiane na lekcjach w kolejnych latach.

Jak zachęcić dziecko do nauki? Zabawą!

Zabawa może być bardzo produktywnym czasem. Doświadczone matki wiedzą, jak trudno nakłonić malucha, aby usiadł w jednym miejscu i robił coś, co z jego perspektywy będzie monotonne. Dlaczego warto jako naukę potraktować ruch, rozmowę, czy zabawki. Wszystko może mieć wartość dydaktyczną, jeśli zostanie użyte we właściwy sposób. Wiele zależy od odpowiedniego podejścia.

Większość rodziców chciałaby poświęcać swoim dzieciom więcej czasu, aby nauczyć je obcego języka. Jednak zawodowe obowiązki często uniemożliwiają pełne zaangażowanie w rozwój kompetencji językowych malucha. Warto wówczas zaufać specjalistom, którzy mają doświadczenie w nauce dzieci. Dobrym rozwiązaniem będzie przedszkole językowe, w którym maluch już od najmłodszych lat będzie uczył się, jak posługiwać się angielskim. Co więcej, nauczyciele poświęcą mu wystarczająco dużo czasu, aby rozwinąć jego umiejętności. Dydaktycy pracujący w takich placówkach mają gotowe plany według wytycznych naukowców. Dzięki temu wiedzą, jak prowadzić zajęcia, aby dzieci nie czuły się znużone, a jednocześnie sporo się nauczyły. Prywatne przedszkole anglojęzyczne może być początkiem efektywnej nauki, która w przyszłości zaprocentuje w szkole, a później w środowisku zawodowym.

Zabawy językowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Można zdecydować się na tradycyjne zajęcia z użyciem kartek, książek lub ćwiczeń do uzupełniania. Z roku na rok na popularności zyskują metody interaktywne, które angażują uwagę dziecka poprzez dostępną technologię. Mowa m.in. o smartfonach czy materiałach edukacyjnych w formie filmików. Nie warto separować codziennych narzędzi od systemu edukacji. Język będzie dziecku bliższy, jeśli będzie go poznawać poprzez urządzenia wykorzystywane na co dzień. Co więcej, wraz z rozwojem malucha będzie traktował on urządzenia mobilne nie tylko jako środek rozrywki, ale również jako użyteczne narzędzie do zdobywania wiedzy. To coś, do czego dążą wszyscy rodzice. Aby synek lub córka samodzielnie starali się pogłębiać dane zagadnienie, dzięki czemu zainteresują się nauką. Jednak warto pamiętać o zdrowym rozsądku. Maluchy do 3. roku życia nie powinny skupiać swojej uwagi wyłącznie na smartfonach i tabletach. W tym wieku technologię należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Sprzęt można wdrażać wraz z wiekiem, wtedy lepiej wpływa on na rozwój dziecka.

Przedszkole językowe Wrocław będzie istotnym wsparciem dla rodziców, którzy chcą rozwijać kompetencje językowe u swoich dzieci. Dzięki zabawom interaktywnym czas spędzony w przedszkolu będzie poświęcony na naukę poprzez zabawę. Pomimo że rodzice dążą do tego, aby dziecko jak najszybciej oswoiło się z językiem obcym, często po prostu brakuje czasu na przygotowanie odpowiednich materiałów czy realizowanie planu nauki. Pedagodzy pomogą w doborze narzędzi, dzięki którym maluch sam będzie chciał pogłębiać swoją wiedzę, m.in. poprzez naukę słówek. Zabawa to najlepszy sposób na zyskanie pewności w posługiwaniu się obcą mową. Warto pamiętać, że te nawyki pozostaną z dzieckiem długo, dzięki czemu w przyszłości będzie płynnie posługiwało się językiem angielskim.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook