ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u psychologa z dzieckiem?

W dzisiejszych czasach wizyta u psychologa nie jest niczym wstydliwym, a wręcz przeciwnie. W mediach często mówi się o tym, że terapia pozwala uporać się z różnymi problemami i pomaga odzyskać równowagę w życiu. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, którzy borykają się z różnymi trudnościami. Dlaczego warto udać się do psychologa z dzieckiem? 

Psycholog dziecięcy – pomoc w zaburzeniach rozwoju

Dane różnych instytucji światowych wskazują, że prawie 9 procent polskich dzieci ma problemy i powinny one skorzystać ze specjalistycznej poradni psychologicznej. Rzecznik Praw Dziecka podczas prowadzonych badań wykazał, że co siódme dziecko nie jest zadowolone z dotychczasowego życia w takim stopniu, że z biegiem czasu może to niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie psychiczne. Dane te są alarmujące i zatrważające, a wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich pociechom czegoś brakuje i są one nieszczęśliwe. Bardzo ważne jest, by rozmawiać z dziećmi, słuchać ich i rozwiązywać wspólnie problemy. Czasami jedna wizyta u psychologa może pomóc w wykryciu poważnych problemów.

Nie zawsze psycholog zaleca terapię, a może wskazać rozwiązanie, które rodzice wspólnie z dzieckiem będą na co dzień stosować. Zaburzenia rozwoju mogą pojawić się na każdym etapie życia czy to w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Im szybciej zostanie podjęte działanie, tym szybciej dziecko pokona trudności i będzie szczęśliwsze.

Gdzie udać się z dzieckiem do psychologa?

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne znajdują się na terenie całego kraju. Można skorzystać z darmowej pomocy lub też udać się na prywatną wizytę. Jeśli rodzice decydują się na refundowaną wizytę, to często wymagane jest skierowanie od pediatry. Bardzo ważne jest, by wybrać psychologa z doświadczeniem, który jest skuteczny, a jednocześnie specjalizuje się w terapii dziecięcej. Często prywatne przedszkole ma nawiązaną współpracę z takim specjalistą, co znacznie ułatwia rodzicom podjęcie decyzji o wizycie.

Z jakimi problemami najczęściej borykają się dzieci?

Na wizytę do psychologa można się udać już z niemowlakiem, jeśli opiekunowie zauważą objawy świadczące o zaburzeniach rozwoju. Wówczas specjalista ocenia rozwój psychoruchowy i może sprawdzić, czy dziecko jest niewrażliwe na bodźce lub boryka się z trudnościami ze skupieniem. U starszaków mogą pojawić się problemy z mową lub trudności z równowagą, które także są wskazaniem do wizyty u psychoterapeuty.

Rodzice często wybierają prywatny żłobek dla swoich pociech, by miały one zapewnioną najlepszą opiekę. Opiekunowie w takich placówkach zwracają baczną uwagę na to, czy maluch odpowiednio operuje kredkami i sztućcami oraz jak zachowuje się w stosunku do innych dzieci. Dzięki takiej obserwacji znacznie szybciej można wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju. W takim wieku można już wybrać się z maluchem na badanie przesiewowe, po którym otrzymuje się skierowanie do poradni psychologicznej w celu dalszej diagnozy.

Problemy emocjonalne

Jednymi z częściej pojawiającymi się problemami wskazującymi na konieczność wizyty u psychologa jest wzmożona agresja lub lęki. Dzieci mogą cierpieć na zaburzenia snu lub odczuwają silne fobie, co powoduje, że są wycofane i rzadko się uśmiechają. Takie problemy mogą objawiać się u najmłodszych w wieku przedszkolnym, ale też i u starszych dzieciaków, jak i u nastolatków. Rozmowa z psychologiem pomoże uporać się z obawami i lękami, a tym samym pomoże odzyskać spokój wewnętrzny.

Problemy rodzinne

Powodem, dla którego warto udać się do psychologa, są zmiany rodzinne. Może być to rozwód rodziców lub przyjście na świat rodzeństwa. W takich sytuacjach nie tylko dzieci mogą sobie nie radzić, ale też rodzice często nie wiedzą, jak postępować. Wsparcie specjalisty pozwala na szybsze poradzenie sobie z nową sytuacją.

Trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych

Nawiązywanie kontaktów społecznych jest ważnym elementem życia każdego człowieka, a zwłaszcza najmłodszych. Jeśli rodzic lub opiekun zauważy, że dziecko niechętnie bawi się z innymi dziećmi, boi się starszych i dorosłych lub odczuwa lęk separacyjny, to wizyta u psychologa pomoże zdiagnozować przyczynę. Takie problemy mogą też zostać zauważone u nastolatków, które mogą mieć trudności z dopasowaniem się do rówieśników czy mogą odczuwać lęki w kontaktach społecznych.

Psychosomatyka

W wielu przypadkach problemy psychologiczne mogą się objawiać u najmłodszych w postaci fizycznej. Bóle głowy, zawroty głowy, wysypki, mdłości czy zaburzenia jedzenia mogą świadczyć o zaburzeniach rozwojowych, które zbyt późno zdiagnozowane, mogą doprowadzić do poważnych problemów psychicznych.

Psycholog dziecięcy – dlaczego warto się do niego udać?

Wizyta u psychologa może okazać się bardzo dużym wsparciem dla dziecka na każdym etapie rozwoju. Pomoc specjalisty jest wskazana w wielu przypadkach, ale czasami warto też udać się do gabinetu, by otrzymać poradę w wyborze odpowiedniej drogi życiowej czy zawodowej. Psycholog rozwiązuje nie tylko problemy emocjonalne, ale potrafi udzielić rady dotyczącej wysłania dziecka do szkoły w wieku 6 lat czy właściwego postępowania w przypadku uzdolnionych maluchów.

W poradni psychologicznej dzieci i opiekunowie mogą uczestniczyć w różnych zajęciach, które dotyczą kontroli gniewu czy umiejętnej komunikacji. Nie zawsze rodzic potrafi w każdej sytuacji odpowiednio zareagować lub przeprowadzić rozmowę, a zwłaszcza w dzisiejszych zabieganych czasach. Wizyta u psychologa może rozwiązać wiele problemów, a jednocześnie pomoże dziecku odzyskać spokój wewnętrzny i radość.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook