ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jaki wpływ mają gry na rozwój dziecka?

W obecnych czasach wiele ludzi spędza czas przed ekranami komputerów i smartfonów, a łatwa dostępność gier komputerowych sprawia, że praktycznie każdy ma z nimi styczność. Nierzadko mówi się o ich wartości edukacyjnej oraz popularności jako formy rozrywki, lecz nie brakuje też głosów krytykujących nadmierne korzystanie z technologii. Jak jest w praktyce – czy gry są wartościowym elementem rozwoju dzieci, czy jedynie niepotrzebnym pochłaniaczem czasu? Zachęcamy do lektury. 

Dostosowanie gier do wieku dziecka – co warto wiedzieć?

Istotne jest, aby gry komputerowe były właściwie dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Wybór idealnych gier zależy od tego, czy procesy poznawcze dziecka są odpowiednio rozwinięte, aby mogło ono przyswajać wiedzę i wykorzystywać ją w praktyce. Rodzice pełnią bardzo istotną rolę w wirtualnym świecie swoich dzieci, której nie można przecenić. Ich zadaniem jest zdobycie jak najwięcej cennych informacji o grach komputerowych, aby skutecznie kierować wychowaniem i chronić dzieci przed negatywnymi wpływami. Dobre gry dla dzieci powinny:

  • przekazywać dobre wartości;
  • nie szkodzić najmłodszym;
  • nie promować przemocy.

Gry komputerowe a ryzyko dla dzieci – najważniejsze informacje

Niestety na rynku pojawia się coraz więcej gier promujących przemoc, dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice pilnowali, w co grają ich pociechy. To właśnie zaangażowanie rodziców w głównej mierze decyduje o tym, czy gry będą bezpieczną i wartościową formą spędzania czasu. Prywatne przedszkole powinno zadbać o to, aby od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, że gry komputerowe same w sobie nie są niczym złym, jednak niezbędne jest rozsądne korzystanie z nich. Dzięki temu ryzyko wpadnięcia w uzależnienie w przyszłości będzie znacznie mniejsze.

Gry komputerowe u dzieci – czy warto?

Gry komputerowe przyciągają najmłodszych z wielu rozmaitych powodów. Przede wszystkim, są one przeważnie zaprojektowane w taki sposób, aby rozwijać pamięć oraz umysł. Dzieci, grając, wykorzystują swoje zmysły do selekcjonowania bodźców z otoczenia, co pomaga im polepszać swoją czujność i gotowość do działania oraz twórczego myślenia. Te umiejętności są absolutnie obligatoryjne dla dalszego rozwoju umysłowego, w tym zapamiętywania nowych informacji i logicznego myślenia. Gry komputerowe mają naprawdę niemały wpływ na rozwój myślenia abstrakcyjnego u dzieci, dlatego są polecane przez wielu ekspertów. Pomagają one dzieciom łączyć zdobyte umiejętności z nowymi doświadczeniami oraz modyfikować je.

Jakie korzyści niosą za sobą gry komputerowe?

Gry stymulują procesy umysłowe i skłaniają do ruszania głową, w efekcie czego polepszają kreatywność u najmłodszych. Wyzwania stawiane przez gry wpływają na to, że mózg dziecka podejmuje regularny wysiłek poznawczy, co prowadzi do pożądanych zmian plastycznych. To z kolei ułatwia rozwiązywanie problemów i dynamizuje wykonywanie szeroko pojętych zadań. Dzieci, grając w gry, mogą więc nie tylko przyjemnie spędzać czas wolny, ale także polepszać sprawność swojego umysłu. Warto podkreślić, że wiele gier jest projektowanych w języku angielskim, dlatego też mogą one okazać się pomocne w nauce języka obcego, co powinno mieć bardzo istotny wpływ na całej ścieżce edukacyjnej dziecka. Warto podkreślić, że gry komputerowe są znakomitym narzędziem edukacyjnym, które:

  • poprawia szybkość reakcji;
  • polepsza umiejętność interpretowania obrazów przestrzennych;
  • uczy wielu nowych rzeczy.

Gry komputerowe – o czym pamiętać, aby nie szkodziły?

Pomimo wielu mocnych stron, gry komputerowe mają również dość liczne wady. Nadmierne granie może bowiem negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka. Przesadne granie w gry nierzadko prowadzi do zmniejszenia empatii, a także do niekontrolowanej agresji i skłonności do przemocy. Dzieci przez niektóre gry mogą mieć problemy ze skupieniem i odczuwać znudzenie podczas edukacji, gdyż brakuje im intensywnych bodźców. Pozwalanie dzieciom na korzystanie z gier komputerowych jest jak najbardziej rekomendowane, o ile rodzice kontrolują, co dziecko robi w Internecie i dbają o to, by nie siedziało zbyt długo przed ekranem.

Czy gry komputerowe dla dzieci to dobry wybór?

Odpowiednio dobrane gry i kursy edukacyjne z pewnością mogą być znakomitym patentem na naukę i zabawę, dając rodzicom pewność, że czas spędzony przed komputerem jest wartościowy i budujący dla najmłodszych. Placówki edukacyjne powinny jednak zadbać o zapewnienie innych rozrywek swoim podopiecznym. Mając na uwadze ich młody wiek, może zadbać chociażby o zabawy muzyczne i wiele innych. U tak młodych dzieci raczej nie ma mowy o graniu na komputerze, dlatego warto skupić się na innych aktywnościach, które umożliwią odpowiedni rozwój. Z biegiem lat dzieci na pewno będą jednak korzystać z urządzeń technologicznych, dlatego istotne jest, aby od najmłodszych lat przekazywać im dobre wzorce.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook