Problemy, z jakimi dziecko może mierzyć się w szkole

Wielu rodziców swoje uczących się w szkołach publicznych, podjęło decyzję o skorzystaniu z prywatnego nauczania z powodu różnych trudności, które uczniowie napotykają w tradycyjnej szkole. Te trudności dotyczą m.in. braku indywidualnego podejścia ze strony nauczyciela, problemów z rówieśnikami czy ograniczonego czasu na rozwijanie swoich zainteresowań.

Brak indywidualnego podejścia

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że każde dziecko jest wyjątkowe i posiada własne potrzeby edukacyjne. Nie ma uniwersalnego podejścia, które byłoby odpowiednie dla wszystkich uczniów. Niektórzy wolą uczyć się przez opowieści, inni potrzebują narzędzi wizualnych do zrozumienia materiału, a jeszcze inni przyswajają wiedzę poprzez pisanie. W tradycyjnej szkole nauczyciel ma jednak mocno ograniczony czas i zasoby, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb każdego ucznia.

Takie dziecko jest tylko jedną spośród wielu osób w klasie, co czasami utrudnia zaspokojenie ich różnorodnych potrzeb. Tymczasem, w małych, prywatnych ośrodkach edukacyjnych mają więcej swobody w dostosowywaniu programu nauczania do preferencji swoich dzieci, co może przynieść naprawdę rewelacyjne efekty! Alternatywą dla publicznej edukacji może być właśnie prywatne przedszkole i/lub prywatny żłobek.

Problemy z relacjami rówieśniczymi

Okres dzieciństwa i dojrzewania to czas, w którym wiele dzieci boryka się z trudnościami w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Często pojawiają się problemy, w tym na przykład:

• znęcanie się nad słabszymi,
  • wykluczenie z grupy.

Mimo że szkoła powinna nadzorować te sprawy i zapewnić dzieciom poczucie akceptacji, nie zawsze udaje się to skutecznie zrealizować. W przypadku uczenia się w małych, prywatnych ośrodkach dzieci wciąż mają kontakt z rówieśnikami, ale mają większą kontrolę nad tymi relacjami. Mogą one wówczas samodzielnie wybierać, z kim chcą spędzać czas i w jakiej grupie rówieśniczej czują się najlepiej. Istnieje wiele miejsc, gdzie dzieci mogą budować zdrowe i pozytywne relacje.

Brak czasu na hobby

Kolejnym kłopotem, z którym zmagają się dzieci uczęszczające do tradycyjnych szkół, jest brak czasu na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, czytać, bawić się z kolegami i koleżankami, a także rozwijać nowe hobby, na przykład naukę gry na instrumencie czy uczestnictwo w zajęciach sportowych (Zobacz ofertę zajęć dodatkowych w przedszkolu FSA). Niestety, ze względu na dużą ilość lekcji i obowiązki domowe, często im to wszystko umyka. Natomiast w przypadku edukacji prywatnej, w której kładzie się nacisk na potrzeby malucha, uczniowie mają większą kontrolę nad swoim dniem i często więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. To pozwala im odkrywać nowe pasje i zdobywać umiejętności.

Podsumowanie

Uczniowie mają wiele problemów w tradycyjnych szkołach, wśród których na czoło wysuwa się m.in. brak indywidualnego podejścia, trudności z relacjami rówieśniczymi i brak czasu na rozwijanie zainteresowań. Prywatne przedszkole lub prywatny żłobek to pomysły, które mogą być alternatywą pomagającą rozwiązać te problemy. Ważne, żeby rodzice i opiekunowie mieli świadomość tych wyzwań i podejmowali mądre decyzje dotyczące edukacji swoich dzieci, by zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju.