ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

Gotowość dziecka do pójścia do przedszkola może różnić się w zależności od indywidualnych cech, temperamentu, a także doświadczeń danego dziecka. Wszelkie testy pedagogiczne lub psychologiczne nie zawsze są miarodajne, warto więc uważnie obserwować maluszka, zanim podejmie się decyzje o wysłaniu go do przedszkola.

Wskaźniki określające gotowość dziecka do pójścia do przedszkola

Pierwszym kryterium jest wiek, większość dzieci zaczyna uczęszczać do przedszkola pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia. Każde dziecko rozwija się jednak inaczej, dlatego data urodzenia nie może być tu wyznacznikiem. Jeżeli dziecko zaczyna wyrażać chęć do samodzielności w wykonywaniu prostych czynności, takich jak ubieranie się lub jedzenie, a także korzystanie z toalety, może to wskazywać na gotowość do przedszkola. Kolejnym wskaźnikiem są interakcje społeczne. Jeżeli dziecko wykazuje zainteresowanie innymi dziećmi , jest ciekawe nowych towarzyszy i angażuje się w proste formy zabawy w grupie, może to być znak, że warto wysłać dziecko do przedszkola.

Bez względu na to, czy jest to przedszkole prywatne, publiczne lub przedszkole anglojęzyczne, niezwykle ważna jest zdolność komunikacji. Jeśli dziecko potrafi wyrazić swoje potrzeby, uczucia i myśli w sposób zrozumiały dla innych, pomoże mu to lepiej poradzić sobie w środowisku przedszkolnym. Istotne jest również to, jak dziecko poradzi sobie z oddzieleniem od rodziców lub opiekunów. Jeżeli nie przejawia nadmiernego stresu może to sugerować gotowość do przedszkola. Dzieci ciekawe świata, chętnie uczące się nowych rzeczy i potrafiące wykonywać proste polecenia warto wysłać do przedszkola, aby rozwijały swoje umiejętności.

Rodzice i opiekunowie mogą pomóc dziecku przygotować się do przedszkola poprzez częste rozmowy o tym, czego można się spodziewać, wizyty w przedszkolu przed rozpoczęciem zajęć oraz stworzenie odpowiedniego, pozytywnego obrazu przedszkola.

Kiedy odłożyć decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola?

Dzieci, bez względu na swój wiek, nie zawsze będą gotowe na podjęcie edukacji przedszkolnej. Niektóre sytuacje życiowe nie sprzyjają wprowadzeniu tak istotnych zmian w życiu maluszków, bez względu na ich rozwój emocjonalny i fizyczny. Pójście do przedszkola łączy się z ogromnym stresem, przeważnie u każdego dziecka, dlatego w niektórych sytuacjach warto odłożyć tą decyzję. Dziecko nie powinno pójść do przedszkola zaraz po odstawieniu od piersi lub tuż po narodzeniu się innego członka rodziny, ponieważ może poczuć się wtedy odrzucone i niechciane. Również po przeprowadzce do innego mieszkania lub miasta warto dać maluszkowi czas na adaptację do nowych warunków, ponieważ zmiana otoczenia zaburza jego poczucie bezpieczeństwa. Nieodpowiednim momentem na podjęcie edukacji przedszkolnej będzie także śmierć bliskiej osoby, babci, dziadka, jednego z rodziców, czyli sytuacja, która wiąże się z ogromnym stresem i rozpaczą. W takiej sytuacji należy pozwolić dziecku przeżyć żałobę na swój sposób.

Każde dziecko jest inne, ma indywidualny charakter i rozwija się w swoim tempie. Decyzja o rozpoczęciu edukacji przedszkolnej powinna być przez rodziców przemyślana i podjęta w sposób świadomy.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook