Spis treści
Jak mądrze zarządzać czasem, jaki dziecko spędza przed ekranem?
Ekrany urządzeń mobilnych i komputerów stały się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego. Telefony, tablety i laptopy są obecne w każdym domu. Dzieci również mają do nich dostęp, ale ważne jest, aby ich czas spędzany przed ekranem był odpowiednio regulowany. Zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi zdrowej równowagi i rozliczania czasu spędzonego przed ekranem przez najmłodszych.
Dlaczego musimy ograniczać dziecku patrzenie w ekran?
Ograniczenie czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem jest ważne z kilku powodów, które dotyczą zarówno zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Długie godziny poświęcone na korzystanie z urządzeń elektronicznych mogą zakłócać naturalny cykl snu dziecka, ponieważ niebieskie światło emitowane przez ekrany wpływa na produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego. To z kolei może prowadzić do problemów z zasypianiem i utrzymaniem zdrowego snu.
Dowiedz się więcej o rytmie okołodobowym z artykułu: Kilka słów o rytmie okołodobowym.
Ponadto, nadmierne wpatrywanie się w ekrany często przekłada się na problemy z koncentracją, co może wpływać na wyniki w nauce i zdolność do skupienia się na zadaniach. Również zbyt mała ilość aktywności fizycznej, która jest często wynikiem długiego siedzenia przed ekranem, w efekcie przyczynia się do problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga czy otyłość.
Nie sposób też pominąć aspektu społecznego tego zjawiska. Otóż interakcje z urządzeniami elektronicznymi ograniczają czas na zabawę z rówieśnikami i budowanie relacji społecznych, co jest niezwykle ważne dla rozwoju emocjonalnego i umiejętności nawiązywania kontaktów teraz i w przyszłości. Tego typu wartości i umiejętności rozwijane są w domu, ale także w placówkach takich jak prywatne przedszkole, czy prywatny żłobek.
Wszystkie te czynniki razem wzięte tworzą przekonującą argumentację za tym, aby monitorować i ograniczać czas, który dzieci spędzają przed ekranem.
Kroki, które pomogą wprowadzić zdrowe zasady korzystania z urządzeń
Aby zapewnić dzieciom zrównoważony dostęp do urządzeń z ekranami, które są nieodłącznym elementem współczesnego świata i źródłem wielu korzyści, konieczne jest wprowadzenie umiaru i reguł.
Wspólnie z dzieckiem ustalcie, jak długo może ono korzystać ze smartfonu, tabletu czy laptopa każdego dnia – dla maluchów do 10. roku życia zalecana jest maksymalnie jedna godzina, starsze dzieci mogą spędzić przed ekranem do dwóch godzin. Określcie również momenty w ciągu dnia, kiedy wszystkie ekrany są wyłączone, na przykład podczas wspólnego posiłku czy w określonym czasie przed położeniem się spać.
Każdy rodzić czy opiekun powinien także monitorować treści dostępne dla dziecka w sieci, stosując w razie konieczności filtry rodzicielskie, aby zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do wiedzy adekwatnej do wieku.
Zachęcajmy także do aktywności poza ekranem, takich jak hobby, czytanie czy gotowanie, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla czasu spędzanego online. Ważne jest również, aby wyjaśnić dziecku znaczenie tych ograniczeń, by mogło ono zrozumieć i zaakceptować potrzebę kontroli nad czasem spędzanym przed ekranem.