ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?

Ciekawość. To część ludzkiej natury, dzięki której poznajemy otaczający nas świat. To dzięki niej zgłębiamy wiedzę i rozwijamy zainteresowania. Ciekawość odgrywa ważną rolę w dziecięcym rozwoju, stanowiąc jednocześnie pobudzający go czynnik. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej problematyce.

Ciekawość jako klucz do sukcesu

Odnoszenie sukcesów i realizacja założonych celów determinowane są przez szeroką grupę czynników. Jednym z nich z pewnością jest ciekawość. To dlatego warto rozbudzać ją już u najmłodszych dzieci. To dzięki niej chcą one poznawać świat i otaczającą je rzeczywistość.

Pobudzanie dziecięcej ciekawości to ważne zadanie, za które odpowiedzialni są zarówno opiekunowie, jak i przedszkolni wychowawcy. Można tu stosować wiele rozmaitych metod związanych z nauką języków, różnego typu kreatywnymi zajęciami, eksperymentowaniem oraz rozwijaniem zainteresowań. Oczywiście najprzyjemniejszą formą rozbudzania ciekawości jest w przypadku dzieci zabawa, która daje szerokie pole do popisu w tym zakresie.

Co należy rozumieć poprzez ciekawość?

Nim przejdziemy do szczegółowego omówienia sposobów rozwijania dziecięcej ciekawości, spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie ta ciekawość jest. Co dokładnie należy rozumieć przez to pojęcie?

Ciekawość jest terminem dobrze znanym każdemu z nas. Jej precyzyjna definicja może jednak nastręczać pewnych trudności. Najogólniej rzecz ujmując, oznacza ona potrzebę czy też chęć poznania czegoś, czym jesteśmy zainteresowani. Ciekawość dotyczy różnych obszarów otaczającej człowieka rzeczywistości. Ciekawimy się bowiem różnymi zjawiskami związanymi z nauką, naturą, fizyką, sztuką, muzyką czy z dyscyplinami sportowymi. Ciekawi nas też drugi człowiek, motywy jego postępowania, zwierzęta i rośliny i wiele innych, niezwykłych zjawisk, które możemy zaobserwować każdego dnia. O niektórych dowiadujemy się z własnych obserwacji, a jeszcze o innych z programów telewizyjnych, z książek, z prasy lub z Internetu.

W przypadku dzieci ciekawość stanowi naturalny bodziec do poznawania otaczającego je świata. Świata, który skrywa przed najmłodszymi wiele tajemnic, jest pełen zagadek i niewyjaśnionych zjawisk, które fascynują i intrygują.

Rozwijanie ciekawości poprzez naukę

Placówki szkolne i wczesnoszkolne powinny w sposób naturalny rozbudzać w dzieciach ciekawość i chęć poznawania świata. To zaś powinno motywować najmłodszych do nauki, czytania i dowiadywania się o dziejących się wokół rzeczach. Ważne jest zatem, aby zajęcia zachęcały dzieci do zgłębiania wiedzy, a także do rozwijania swoich zainteresowań. Ciekawość sprawia, że dzieci chcą poznawać swoje otoczenie, doświadczać rozmaitych rzeczy, analizować i prowadzić eksperymenty.

Naturalne jest, że rodzicom zależy na rozbudzaniu w swoich dzieciach ciekawości. Ma to szczególne znaczenie na wczesnym etapie edukacji, który odgrywa kluczową rolę dla dalszego kształcenie. Zaszczepiając w dziecku ciekawość już podczas nauki przedszkolnej, sprawimy że będzie ono chętniej zgłębiało wiedzę w kolejnych latach. Istotne jest również to, aby dziecko znalazło obszar, w którym będzie się rozwijać, umacniając jednocześnie swoją samoświadomość oraz pewność siebie.

Rozbudzana od najmłodszych lat ciekawość pomoże odnieść sukces w dorosłym życiu. To ona motywuje nas przecież do rozwoju, kształcenia, testowania, próbowania, a także wyciągania lekcji z popełnianych błędów.

Jak skutecznie pobudzać dziecięcą ciekawość?

Zastanówmy się zatem, jak pobudzać dziecięcą ciekawość, aby czynić to w sposób skuteczny. Warto tu podkreślić, że w przypadku młodych ludzi ciekawość jest praktycznie bezgraniczna. Dzieci wręcz chłoną wszystko, co jest dla nich ciekawe i nowe. Chcą wszystkiego spróbować i dotknąć, chcą oglądać wszystkie interesujące rzeczy, badać i odkrywać. Dzięki tej naturalnej chęci poznania uczą się samodzielności i podejmowania prawidłowych działań.

Podstawą procesu uczenia zawsze jest ciekawość. To dzięki niej dziecko zaczyna się interesować poszczególnymi dyscyplinami naukowymi, zjawiskami, sportem czy muzyką. Im większa będzie jego ciekawość, tym łatwiejsza i przyjemniejsza stanie się dla niego nauka. To zaś zaowocuje sukcesami w późniejszych latach i w dorosłym życiu.

Prowadzenie kółek zainteresowań w przedszkolach jest bardzo dobrą metodą pobudzania ciekawości u dzieci. Ważne jest przy tym, aby to mały człowiek sam zdecydował, na które zajęcia chce chodzić. W przedszkolach można na przykład organizować dodatkowe lekcje, takie jak nauka gry na instrumencie, lekcje tańca, naukę języków obcych, zajęcia matematyczne, sportowe i wiele innych. Można też zorganizować zajęcia o zasadach zdrowego odżywiania, zajęcia przyrodnicze czy lekcje o kosmosie. Możliwości jest naprawdę dużo.

Niezależnie od tego, czym interesuje się dziecko, istotne jest, by zmotywować je do poszukiwania nowych przygód, doświadczeń, a co za tym idzie, do poszerzania swojej wiedzy o świecie. Dlatego programy przedszkolne powinny być bogate w liczne ciekawe aktywności dotyczące różnych zjawisk i dyscyplin. Kluczowe jest wspieranie dziecięcych zainteresowań poprzez zabawę, a także pobudzanie wyobraźni i kreatywności przedszkolaków.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook