ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak wspierać dziecko w nauce języka?

Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, jak ważne jest to, by ich maluchy od najwcześniejszych lat miały kontakt z językiem obcym. Trzeba bowiem przyznać. że dzieci chłoną wiedzę jak gąbki, dlatego też nauka nowych słówek i zwrotów jest dla nich banalnie prosta. Jednak w praktyce nie tak łatwo namówić kilkulatka na naukę języka obcego. Jak więc rodzice i opiekunowie w przedszkolach mogą zachęcić maluchy do nauki języka angielskiego? Po jakie sprawdzone metody sięgnąć, by dla dziecka nauka języka obcego była świetną zabawą? Na te oraz na wiele więcej innych pytań z pewnością zainteresowani znajdą odpowiedzi w poniższym artykule.

Przedszkolaki i angielski

Tak naprawdę każdy czas jest dobry na to, by rozpocząć naukę angielskiego. Wielu ekspertów zgodnie twierdzi, że w wieku przedszkolnym dzieci poprzez zabawę i rozmaite zadania doskonale przyswajają wiedzę. Nic więc dziwnego, że w  przedszkolach coraz częściej pojawia się w planie nauka języka angielskiego z wykwalifikowanym lektorem. Doskonałą opcją jest również przedszkole anglojęzyczne, w którym to nie tylko poprzez określone 30 lub 40 minut w ciągu dnia dzieci uczą się języka obcego. W takim miejscu zarówno podczas zabawy, podczas wykonywania rozmaitych zadań, jak i zwykłych codziennych czynności maluchy uczą się nowych słów i zwrotów. Odpowiednio wykwalifikowana kadra, jak i doskonale przygotowane sale oraz skrupulatnie dobrane materiały zdecydowanie pomagają w tym, by dzieci nauczyły się porozumiewać również w języku angielskim. Rodzice, którzy zdecydowali się na takie prywatne przedszkole anglojęzyczne szybko zauważają efekty i są niezwykle zadowoleni, jakie postępy osiągają ich dzieci. Nauka języka obcego jest dla przedszkolaków czymś naturalnym, dlatego też nie boją się mówić po angielsku nawet wtedy, gdy zdarza im się popełniać błędy. To wszystko, czego nauczą się maluchy w takim przedszkolu, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Coraz częściej bowiem można dostrzec nastolatków, którzy nie tylko świetnie mówią po angielsku, ale też nie mają problemów z czytaniem książek w tym języku oraz z pisaniem.

Motywacja to podstawa

Gdy rodzice znają doskonale język angielski, zdecydowanie jest im łatwiej, by uczyć swoją pociechę porozumiewania się w nim. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy rodzice znają ale np. inny język obcy, a zależy im, by ich maluch uczył się od małego języka angielskiego? W takim przypadku odpowiednie podejście to podstawa. Maluchowi zdecydowanie trudno jest usiąść po przedszkolu przy stoliczku, by w skupieniu przez określony czas wykonywać zadania. Jednak w grupie innych dzieci, z ulubioną panią nauka może być świetną zabawą. Warto więc chwalić dziecko i wspierać go w tym. Niezwykle istotne jest również docenianie postępów, jakie dziecko zrobiło. Czasami pochwalenie go za każde nowe słówko lub zwrot w języku angielskim może być dla niego ogromną motywacją. Przedszkolaki uwielbiają również zamianę ról i chętnie uczą rodziców tego, co udało im się wynieść z przedszkola. Warto czasami pobawić się z dzieckiem w nauczyciela i ucznia i dać mu szansę na nauczenie nas nowych słów. Gdy rodzic będzie powtarzał z maluchem słówka i dopytywał o nowe zwroty oraz wykazywał zainteresowanie, z pewnością będzie to dla malucha najlepszy sposób utrwalania wiedzy.

Jak wspomóc dzieci w nauce języka?

To, czego dzieci nauczą się w przedszkolu jest niezwykle ważne. Warto jednak podkreślić, iż istotne jest to, jak dzieci przyswajają i utrwalają nabyte umiejętności w domu. Rodzice bez problemu mogą im w tym pomóc. Czasami lepiej poznać kilka tricków, dzięki którym maluchy maja jeszcze więcej okazji na to, by przyswajać język obcy. Wielu rodziców uważa, że nic tak nie kształci, jak podróże, dlatego też jak tylko jest ku temu okazja, zabierają swoje dzieci do innych krajów. Być może są osoby, które uważają, iż dzieci niewiele z nich zapamiętają, jednak jest to idealna sytuacja, by obcować z językiem. Tygodniowe wakacje pozwalają bowiem dzieciom osłuchać się z innym językiem, a niekiedy nawet jest to świetny czas, by spróbować samodzielnie porozumieć się z innymi w języku angielskim. Nawet poproszenie o lody może być doskonałą okazją do nauki angielskiego. Kolejną opcją jest przebywanie wśród rówieśników, którzy mówią po angielsku. Może mieć to miejsce na wspomnianych wyżej wakacjach, jak i w swoim miejscu zamieszkania. Spotykanie się za znajomymi, którzy są anglojęzyczni jest idealną okazją na to, by dziecko spróbowało mówić w innym języku. Nawet, gdy popełnia błędy, stosując rozmaite zwroty, warto chwalić je, iż stara się i próbuje swoich umiejętności. Rodzice namawiają również swoje pociechy, by oglądały bajki i słuchały piosenek w języku angielskim. Z pewnością wielu dorosłych zdziwi się, jak dostrzeże, jak szybko ich dzieci nauczyły się całej piosenki po angielsku. Wbrew pozorom, dzięki takim drobnym rozrywkom można również sporo się nauczyć i co ciekawe, nie trzeba tego robić w skupieniu przy stoliku. Bardzo popularne stało się również czytanie bajek dzieciom w języku angielsku. Ulubiona bajka w języku angielskim początkowo może brzmieć dziwnie, jednak po kilku tygodniach przekonamy się, jak wiele nasz maluch zrozumiał i jak dużo jest sam w stanie powtórzyć.

Przemycanie języka angielskiego

Co ciekawe, nawet podczas codziennych, zwykłych czynności można „przemycać” dziecku określone słówka i zwroty. Rodzice np. często starają się nazywać przedmioty w domu po angielsku, by dziecko przyswoiło jeszcze więcej słówek. Użycie „thank you”, zamiast „dziękuję”, czy też „I love you”, zamiast „kocham cię” pokazuje, jak można w prosty sposób mówić do dziecka i jednocześnie uczyć je języka obcego. Czasami można też zaangażować naszą pociechę do tego, by samo wyszukiwało rozmaitych słów lub informacji w języku angielskim np. o swoich ulubionych postaciach z bajek, czy też idolach. Na rynku bowiem można znaleźć mnóstwo gier, które sprawiają, że podczas zabawy z całą rodziną dziecko uczy się komunikować w języku obcym. Warto też zachęcić nasze maluchy, by podczas spotkania z rówieśnikami również sięgały po tego typu zabawy, które w grupie dają jeszcze więcej radości i pozytywnych wrażeń. Jeżeli rodzice zastanawiają się, co jeszcze mogą zrobić, by wspomóc swoje dzieci w nauce języka obcego, warto skonsultować się z nauczycielkami z prywatnego przedszkola anglojęzycznego. W takim miejscu bowiem inspiracji na świetne i kreatywne sposoby spędzania czasu nie brakuje, dlatego też zainteresowani z pewnością mogą liczyć na mnóstwo wskazówek.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook