Rola dziadków w rozwoju naszych dzieci

Wychowanie dzieci nie jest prostą sprawą, a szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy są zabiegani, a problemów życia codziennego przybywa. Pomocną dłoń często wyciągają dziadkowie, których bezgraniczna i bezwarunkowa miłość do wnucząt jest odczuwalna na każdym kroku. Bez względu na to, co nabroją dzieciaki, ich oczy będą przepełnione akceptacją, mądrością i spokojem. Doświadczenie życiowe pozwala seniorom wskazać właściwą drogę i pomóc wnukom wybrać dobry kierunek w życiu.

Doświadczenia z dziadkami z dzieciństwa

Jeszcze paręnaście lat temu wiele dzieciaków dorastało w rodzinach wielopokoleniowych. Dziadkowie, którzy byli już w stanie spoczynku, mieli dużo czasu, a tym samym mogli zająć się wychowaniem wnucząt. Duża część dorosłych z pewnością pamięta, jak wyciszający był kontakt z babcią i dziadkiem, a atmosfera nieporównywalna z niczym innym. Chwile z nimi stawały się świętem, które można było przeżywać non stop. Nie zawsze dzieci miały czas, by podziękować lub odwdzięczyć się za tę miłość, poświęcenie i uwagi, które pomogły ukształtować charakter. Jednak to, co najważniejsze zostało, a więc wspomnienia i emocje, które warto w sobie pielęgnować.

Wyjątkowa miłość dziadków do wnucząt

Dzieci zapamiętują różne chwile z dzieciństwa, a wiele z nich jest związanych z dziadkami. To do nich się chodzi w niedzielę i święta w odwiedziny i zawsze pachnie w ich domu wspaniale. Jedni kojarzą babcię i dziadka z racuchami w tłusty czwartek, a inni z domową szarlotką, którą pachniało się nawet po powrocie do domu. Dziadkowie z racji doświadczenia i wieku inaczej okazują miłość, która jest dla młodego pokolenia wytchnieniem i uczuciem, którego nie da się porównać z niczym innym. Babcia zakładająca skarpetki wnukowi, który musi iść do szkoły lub dziadek, który całuje i przytula przed rozstaniem, rozpieszczanie, beztroska i większe przyzwolenie na rzeczy nieakceptowane przez rodziców – tego wszystkiego można doświadczyć od dziadków.

Czego najmłodsi mogą nauczyć się od dziadków?

Dzieci szybko się uczą i niestety czerpią czasami wzorce nie stąd, skąd powinni. Rodzice posyłają dziecko do najlepszego żłobka, przedszkola i szkoły, a wszędzie są osoby, które w jakimś stopniu wpłyną na zachowanie najmłodszych. Bez względu na to, czy będzie to prywatny żłobek, czy publiczna szkoła, to zawsze należy rozmawiać i wskazywać, co jest dobre, a co złe. Skarbnicą wiedzy są dziadkowie, którzy przeżyli w swoim życiu nie jedno. Opowiadają swoim wnukom bajki i legendy, które są czasami zapisane na kartach książki, a niektórych z nich na próżno szukać w księgozbiorach. Mogą przekazać wiedzę historyczną, która związana będzie nie tylko z konkretnym regionem, ale z rodowodem rodzinnym i tożsamością, której dziś wielu nie może odnaleźć. Wnuczęta mogą się nauczyć od babć i dziadków przede wszystkim życia, które czasami jest kolorowe, a innym razem smutniejsze, ale zawsze piękne, bo spędzone w gronie rodzinnym.

Dlaczego kontakt z dziadkami jest tak ważny?

W dzisiejszych czasach więzi rodzinne rozluźniają się i niestety kontakty z dziadkami stają się coraz rzadsze. Jest to jednak błąd, bo starsze pokolenie ma w sobie wiele mądrości, której w obecnych czasach brakuje. Czasami dziadkowie zamartwiają się i podważają decyzje rodziców. Byli oni bowiem wychowani w innych czasach i nie rozumieją, że na przykład prywatne przedszkole przyniesie więcej korzyści maluchowi niż wynajęcie niani. Dlatego bardzo ważna jest rozmowa, w której dzieci też powinny uczestniczyć. Babcie i dziadkowie wspierają swoje wnuczęta w każdym działaniu i choć czasami nie popierają ich dokonań, to zawsze stają za nimi murem. Najmłodsi mają zatem poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu mogą spokojnie i zdrowo się rozwijać.

Rola dziadków w życiu dzieci przebywających poza granicami kraju

Obecnie wiele rodzin przebywa za granicą, gdzie tymczasowo pracują lub osiedlili się na stałe. Dzieci mają mniejszy kontakt z Polską, a tym samym z tradycjami czy kulturą. Dziadkowie są znakomitym pomostem, dzięki któremu dzieciaki zachowują równowagę w dwóch różnych od siebie światach. Najmłodsi zawsze z zainteresowaniem będą słuchać opowieści o korzeniach i więzach rodzinnych, a w takich opowieściach jest cała magia, która sprawia, że dzieciństwo zawsze będzie się wspominać cudownie. Dzięki dziadkom dzieci wychowywane za granicą mogą czuć przynależność do ojczystego kraju.