ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak zorganizować ciekawą lekcję przyrody?

Planowanie ciekawej lekcji przyrody to nie lada wyzwanie dla nauczycieli, którzy pragną wzbudzić pasję i ciekawość uczniów wobec otaczającego świata przyrody. Przed Państwem kilka inspiracji, dzięki którym uczynicie te zajęcia niezapomnianym doświadczeniem edukacyjnym, jednocześnie rozwijając u dzieci zdolności obserwacyjne i kreatywność. O edukację przyrodniczą dba już prywatne przedszkole. Im wcześniej dziecko będzie uczyło się otaczającego je świata, tym lepiej poradzi sobie bowiem w przyszłości.

Bezpośredni kontakt z naturą, czyli sposób na ciekawą lekcję przyrody

Kluczowym elementem udanej lekcji przyrody jest przeniesienie jej z tradycyjnej sali lekcyjnej do otoczenia natury. Wyrusz więc z uczniami w plener, do pobliskiego parku czy lasu. Zmiana otoczenia pozwala na bezpośrednią obserwację przyrody, co powinno znacząco wzbogacić zrozumienie prezentowanych zagadnień. Warto pamiętać o tym, że nauka w sali dla wielu uczniów jest nudna i monotonna, dlatego też zabranie ich w plener jest świetną opcją na pobudzenie kreatywności i wyobraźni.

Mało który uczeń lubi siedzieć przez długi czas w jednym miejscu, dlatego też możliwość eksplorowania przyrody i obserwowania jej na własne oczy powinna być świetnym wyborem. Naukę na otwartej przestrzeni warto rozpocząć od obserwacji lokalnych gatunków drzew. Nauczyciele wraz ze swoimi podopiecznymi mogą opisywać ze szczegółami wygląd liści czy kory. Następnie, aby uczynić to zadanie bardziej wciągającym, warto zorganizować zabawę ruchową. Każde dziecko może wcielić się w rolę konkretnego drzewa, co pozwoli im lepiej przyswoić różnice pomiędzy nimi. Zmieniajcie grupy w zależności od cech drzewa, na przykład owocowego, iglastego, czy też tych posiadających literę „A” w nazwie. Choć zabawa ta wygląda dość niepozornie, to dla najmłodszych będzie świetną rozrywką i sprawi, że lepiej przyswoją oni nową wiedzę.

Zabawy z wykorzystaniem drzew są na tyle uniwersalne, że może je stosować nie tylko szkoła podstawowa czy przedszkole, ale też prywatny żłobek.

Kreatywna lekcja przyrody w plenerze – co warto robić?

Poprzez obserwację terenową dzieci mogą o wiele lepiej poznać różnorodność roślin, zdając sobie sprawę z ich wyjątkowości. Warto zachęcić je do tworzenia własnych rysunków, odwzorowując wygląd poszczególnych kwiatów czy ziół.

Dla wielu uczniów zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi roślinami jest dość trudne, jednak ich narysowanie sprawi, że lepiej zrozumieją ich specyfikę. Dzieci bardzo lubią prace artystyczne, dlatego też tworzenie rysunków w plenerze powinno być dla nich świetną rozrywką. Podczas takiej zabawy wychowawcy powinni zadbać o to, aby wyjaśniać dzieciom najważniejsze informacje na temat roślin, oferując równocześnie szeroko pojęte ciekawostki na ich temat. Dzięki temu najmłodsi nie tylko przyjemnie spędzą czas, ale także dowiedzą się, jak rozpoznawać poszczególne kwiaty czy zioła.

Lekcja przyrody w plenerze to również doskonała okazja do stworzenia swojego własnego zielnika. Na wstępie należy jednak wyjaśnić dzieciom, jak mogą samodzielnie zorganizować swój zielnik, aby wiedziały, jak się do tego zabrać. Wykonanie zielnika dodatkowo utrwali zdobytą wiedzę, dlatego jest powszechnie rekomendowane.

Kreatywne prace, takie jak tworzenie rysunków czy zielników, nie tylko rozbudzą wyobraźnię uczniów, ale również sprawią, że lekcja przyrody stanie się dla nich pamiętnym przeżyciem. Warto pozwolić dzieciom rozwijać swoją pasję do odkrywania piękna przyrody i kształtować ich zdolności obserwacyjne poprzez bezpośredni kontakt z otaczającym nas światem. Kiedy uczniowie już opanują sztukę rozpoznawania drzew, można skierować ich uwagę na fascynujący świat ziół i kwiatów.

Wychowawcy powinni więc raz na jakiś czas zorganizować lekcję terenową, na której dzieci same będą mogły obserwować i opisywać różnorodność roślinności w ich naturalnym środowisku. W trakcie takiej przygody każde dziecko może wcielić się w rolę małego badacza przyrody, tworząc notatki, rysunki i opisy roślin. W roli nauczycieli jest także zachęcanie najmłodszych do zbierania próbek roślin, które później posłużą do stworzenia wspólnego zielnika w klasie. Dzięki tak spędzonemu czasowi najmłodsi z pewnością chętnie będą zdobywać nową wiedzę.

Lekcje przyrody w plenerze – hit czy kit?

Lekcje przyrody powinny być czymś więcej niż siedzeniem w klasie, robieniem notatek i słuchaniem nauczyciela. Kreatywna lekcja powinna być niczym fascynująca podróż, w której dzieci odrywają tajemnice otaczającego nas świata. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z naturą, zróżnicowanym grom terenowym oraz aktywności fizycznej uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale także rozwijają umiejętność obserwacji i współpracy. Dzieci, korzystając z różnorodnych form nauki, dostrzegają, że przyroda to nie tylko temat do nauczenia się na pamięć, ale fascynujący obszar, który warto eksplorować. Lekcje w parku, lesie czy na boisku szkolnym są więc doskonałą opcją na każdym etapie edukacyjnym – zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu, szkole podstawowej, a nawet szkole średniej.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook