ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jakie są plusy czytania książek dzieciom?

Czytanie książek dzieciom niesie ze sobą mnóstwo nieocenionych korzyści. To nie tylko wartościowy czas spędzony z dzieckiem. Warto również wiedzieć, że systematyczne czytanie książek ma duży wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny najmłodszych. Czytanie dzieciom jest proste, a przy tym przyjemne i pozytywnie wpływa na przyszłe ich sukcesy, wiarę w siebie, pozwala również nabyć umiejętności społecznych. Dlaczego jeszcze włączenie czytania do codziennej rutyny jest ważne? Jak czytać dzieciom, aby był to dla nich wartościowo spędzony czas? 

Czytanie dzieciom – dlaczego to jest takie ważne?

Każdy rodzic dba, jak najlepiej potrafi o dobro swoich dzieci. Dlatego troszcząc się o swoją pociechę należy regularnie czytać jej książki – najlepiej takie, które są dostosowane do etapu rozwoju, na którym się znajduje. Czytanie to relaks i przyjemność, ale nie tylko. Wiele badań wykazało, że czytając dziecku książki, można zapewnić mu mnóstwo korzyści w rozwoju zarówno sfery emocjonalnej, jak i intelektualnej.

Czytanie relaksuje, wycisza, ale i pomaga budować oraz umacniać rodzinne więzi. Dziecko i rodzic w ten sposób się relaksują, spędzają przyjemnie czas, będąc bardzo blisko siebie. To ogromnie ważne nie tylko dla samopoczucia rodzica, ale i dla rozwoju emocjonalnego najmłodszego pokolenia. Udowodniono, że dzieci, którym rodzice dużo czytali w dzieciństwie, mają bogatą wyobraźnię, pojęcie o wrażliwości moralnej, często również poprzez czytanie znajdują sobie nowe zainteresowania. Ponadto w przypadku najmłodszych jest do dobry sposób na rozwój języka i rozwój słownictwa, wspomaganie umiejętności podejmowania decyzji i logicznego myślenia.

Rozwój psychiczny i mocne poczucie własnej wartości w przypadku dzieci jest niezwykle ważne — jeżeli najmłodsi nabędą je już w czasach dzieciństwa, będą mieli zdecydowanie łatwiej w przyszłości, już jako osoby dorosłe.

Wymieniając zalety czytania dziecku bajek na głos, nie należy również zapominać o tym, że poza tym, że taka czynność w dużej mierze zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, to jeszcze przygotowuje je do samodzielnego czytania, wspomaga koncentrację i ćwiczy pamięć.

Pozytywny wpływ na dzieci, jakie wywiera na nie czytanie na głos, został udowodniony w wielu badaniach, między innymi tych przeprowadzonych przez Marie M. Clair. Te wykazały, że dzieci, które już w domu rodzinnym zostały oswojone z literaturą i zyskały kompetencje czytelnicze, mają znacznie większe szanse na odniesienie sukcesu w przyszłości niż te dzieci, z którymi rodzice nie czytali systematycznie. Wyniki tego badania są między innymi efektem tego, że u najmłodszych przez pierwsze trzy lata życia występuje bardzo wysoka aktywność neuronów. Jest to zatem najlepszy czas na to, by zadbać o budowę silnych fundamentów do dalszego rozwoju małego człowieka.

Czytanie dziecku – jedna z najlepszych inwestycji w jego rozwój

Wielu specjalistów z dziedziny rozwoju dzieci podkreśla, że systematyczne czytanie dzieciom ma ogromny wpływ na ich rozwój. Chodzi tu nie tylko o to, że jest to dobry wstęp do nauki czytania (co jest fundamentalną umiejętnością niezbędną do tego, by wkroczyć na dalszą ścieżkę edukacji). Jest to ważny proces wpływający na zdolności językowe dziecka, rozwój jego wyobraźni czy umiejętność zrozumienia otaczającego je świata. Dziecko w książkach może znaleźć mnóstwo interesujące je wiedzy, wiele ciekawostek, które zachęcą najmłodszych do zadawania pytań i zapoznawania się z otaczającym je światem. Czytanie to także dobry sposób na kształtowanie moralności czy jeden z etapów nauki empatii u najmłodszych.

Czytanie to nie tylko wszechstronny rozwój dziecka. To również możliwość budowania silnych więzi rodzinnych. Spędzenie czasu z książką, szczególnie wieczorem przed snem wzmacnia wzajemne relacje, wzbudza również w dziecku poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu jest ono spokojniejsze zarówno za dnia jak i w nocy.

W księgarniach czy bibliotekach można znaleźć ogromny wybór książek dla dzieci w każdym wieku. Szczególnie interesującym miejscem jest biblioteka – tu można bezszkodowo wypożyczać mnóstwo wartościowych książek pozwalających zbudować pozytywne relacje i nawyki, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.

W jaki sposób czytanie pozwala budować więzi rodzinne?

Czytanie to jedna z podstawowych zasad rozwoju dzieci, którymi kieruje się niejedno zarówno państwowe jak i prywatne przedszkole (również żłobek). Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to potężne narzędzie służące nie tylko edukacyjnej aktywności, ale również wspomagające efektywne budowanie rodzinnych więzi.

Kącik czytelnika w FSA Wrocław
Kącik czytelnika w przedszkolu FSA

Czytanie szczególnie gdy stanowi podstawowy rytuał praktykowany każdego dnia przed snem tworzy dziecku intymne i bezpieczne środowisko, w którym czuje się zaopiekowane, kochane i rozumiane. Takie dzieci zdecydowanie lepiej się rozwija, zarówno pod względem intelektualnym jak i emocjonalnym.

Książki dla dzieci to bardzo różnorodna tematyka, która może stać się dobrym punktem wyjściowym do głębszych rozmów rodziców z pociechami czy wzajemnego dzielenia się doświadczeniami.

Wspólne czytanie ma kluczowe znaczenie dla edukacji dzieci i tej intelektualnej i emocjonalnej. Liczne badania wykazały, że dziecko, które za swój codzienny rytuał uznaje czytanie znacznie lepiej radzi sobie pod względem emocjonalnym w życiu.

Czytanie to niezwykle prosta praktyka, która daje ogrom pozytywnych efektów, dlatego koniecznie należy wprowadzić ją w życie swoje i swoich dzieci. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie długotrwałych i pozytywnych efektów dla obu stron.

Codzienne czytanie a jakość snu dziecka

Czytanie dziecku przed snem jest dla niego pewnego rodzaju formą relaksu, a nie tylko istotnym elementem mającym na celu wspomaganie jego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Wieczorna bajka czy opowieść przed snem pozwala dziecku się wyciszyć i odpowiednio przygotować do wieczornego odpoczynku – to nie pozostaje obojętne dla jakości snu. Dzieci, które słuchają czytania rodzica przed snem, śpią zdecydowanie lepiej. Z tego też względu często publiczny i prywatny żłobek (przedszkole) stosują praktykę czytania dzieciom, zanim te udadzą się na popołudniową drzemkę.

Czytanie wzmacnia więzi. Dziecko słuchając przed snem spokojnego głosu swojego rodzica czuje się bezpieczne i kochane co również przekłada się na jakość snu. Wypoczęte dziecko ma więcej energii, lepiej się również rozwija i ma więcej sił na próbowanie różnego rodzaju aktywności.

Jak z czytania dziecku zrobić codzienną praktykę?

Czytanie dziecku przyniesie najlepsze efekty wtedy, gdy będzie wykonywane regularnie. Jak stworzyć z tego codzienny rytuał, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości? Przede wszystkim należy pamiętać o:

  • wyborze odpowiednie czasu – najlepiej ustalić stałą porę czytania. Dzięki stałości takiego rytuału dziecku będzie łatwiej wyrobić w sobie poczucie bezpieczeństwa;
  • odpowiedniej atmosferze – miejsce do czytania powinno być wygodne, przytulne, takie w którym dziecko będzie mogło być jak najbliżej swojego rodzica;
  • doborze książek adekwatnych do wieku – w przypadku doboru książek dla dzieci ich dopasowanie do wieku jest bardzo ważne. Dodatkowo warto również uwzględnić zainteresowanie malucha – z pewnością z ogromną przyjemnością wysłucha opowieści o czymś interesującym;
  • konsekwencji – aby osiągnąć oczekiwane rezultaty czytania z dzieckiem, obowiązkowo należy robić to systematycznie. W budowaniu nawyków systematyczność i konsekwencja są ogromnie ważne;
  • zachęcaniu do interakcji – chodzi tu przede wszystkim o pozwolenie dziecku na to, by mogło samodzielnie wybierać książki, których będzie słuchało, należy również dać mu możliwość zadawania pytań, dobrym rozwiązaniem będzie również choćby krótka rozmowa na temat przeczytanej treści.

Jakie książki są najlepsze dla dzieci?

Książki mają bawić, ale powinny również edukować. Dlatego nie każdy rodzic wie jakie pozycje z literatury wybrać, aby zainteresowały one dziecko, a jednocześnie miały dla niego wartość edukacyjną i wspierały naukę czytania.

To jaka książka będzie odpowiednia, w dużej mierze zależne jest od wieku dziecka. W przypadku najmłodszych najlepszym rozwiązaniem są książki z małą ilością tekstu, który jest rytmiczny. W tym przypadku mniejsza ilość tekstu powinna być uzupełniona dużymi i kolorowymi ilustracjami. To dobre dla rozwoju umiejętności wizualnych. To taki sposób na czytanie przez zabawę.

W przypadku starszych dzieci śmiało, można sięgać po książki ze zdecydowanie bardziej rozbudowaną fabułą i trudniejszym słownictwem. Aby dziecko chętniej sięgało po książkę, warto postawić na te, których tematyka związana jest z zainteresowaniami młodego człowieka. Idealne książki powinny nie tylko bawić, ale i uczyć czy wspomagać poszerzenie horyzontów.

Znalezienie odpowiednich książek ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zainteresowania dziecka czytaniem. Dlatego do wyboru literatury należy podejść z dużą starannością – powieści z elementami edukacyjnymi, zagadkami logicznymi czy z morałem to doskonały sposób na naukę i rozwój umiejętności u najmłodszych poprzez zabawę i czynności, które sprawiają im przyjemność.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook