ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak przygotować dziecko na pójście do szkoły?

Kiedy dziecko opuszcza prywatne przedszkole i rozpoczyna naukę w zupełnie innym miejscu, to nowe wyzwanie może być dla niego twardym orzechem do zgryzienia – każda osoba jest bowiem inna i w innym tempie adaptuje się do nowych warunków. Pójście do szkoły nie musi być jednak poważnym problemem, jeżeli rodzice zapewnią swojej pociesze dobry start. O czym należy więc pamiętać podczas przygotowań dziecka do nowego roku szkolnego?

Co zrobić przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Na wstępie, upewnijmy się, że dziecko jest w pełni świadome tego, co czeka je wraz z pójściem do szkoły (również prywatnej szkoły). Dostarczmy mu więc zarys kolejnych etapów edukacyjnych. Osoby starsze mogą korzystać z wizualizacji, natomiast młodsze roczniki mogą wyrazić się poprzez rysowanie, realizowanie prac artystycznych lub korzystanie z bajkoterapii.

Zmiany nierzadko wywołują dużą niepewność, ponieważ to, co dla dorosłych jest oczywiste, dla dzieci może być niezrozumiałe, nowe i skomplikowane. Unikajmy równocześnie przenoszenia swoich własnych obaw i niepewności na dziecko. Warto zachować spokój i przyjąć pozytywne nastawienie, biorąc pod uwagę, że dzieci fenomenalnie wyczują oraz przejmą emocje starszych osób. Pokażmy też dużą cierpliwość i zrozumienie wobec naszych pociech. Słuchajmy uważnie, akceptujmy ich emocje, unikając ich bagatelizowania lub wyśmiewania, starając się zrozumieć ich potencjalny strach czy obawy.

Rodzice muszą też pamiętać o tym, aby zagwarantować dziecku wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Dajmy więc swojemu dziecku do zrozumienia, że jesteśmy dostępni i gotowi do wysłuchania go o każdej porze dnia i nocy. Warto także prezentować sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Nauczmy także dziecko wyrażać swoje uczucia. Codziennie pytajmy, jak się czuje, a także co mu leży na sercu. Rozmawiajmy o swoich emocjach, nadając im nazwy, podkreślając, że każda emocja jest akceptowana, niezależnie od sytuacji. Zadbajmy równocześnie o utrzymanie pozytywnego nastawienia dziecka oraz o kształtowanie pozytywnego obrazu szkoły, nauczycieli czy rówieśników. W sytuacji, kiedy dziecko mocno obawia się, że nie pozna nikogo nowego lub będzie miało trudności w nawiązywaniu znajomości, postarajmy się zorganizować wspólne spotkania z rówieśnikami jeszcze przed inauguracją roku szkolnego.

Jak dbać o swoje dziecko w trakcie nowego roku szkolnego?

Po rozpoczęciu roku szkolnego należy przede wszystkim ustalić harmonogram snu, starając się o odpowiedni relaks i ograniczenie dóbr technologicznych. Warto eksperymentować także z muzyką relaksacyjną, która powinna poprawić nastawienie najmłodszych. Możemy również tworzyć listy zadań do wykonania lub rzeczy do spakowania na kolejny dzień – wprowadzi to pożądany porządek, albowiem takie listy oszczędzają wiele stresu i pomagają dzieciom w nauce planowania oraz wzięcia odpowiedzialności za siebie.

Pamiętajmy o tym, aby zauważać nawet najmniejsze sukcesy dziecka i doceniać je. Nie zapominajmy też o konieczności ruchu po szkole i chwili na odświeżenie myśli przed rozpoczęciem lekcji. Każda forma aktywności fizycznej, która jest lubiana przez dziecko, jest mile widziana. Spacery po lesie czy zabawy na podwórku to tylko niektóre z opcji. Dla bardziej wrażliwych i emocjonalnych dzieci polecane są techniki relaksacyjne. Szczególnie popularne są masaże, spacery, medytacje czy techniki oddychania. Często spotykana jest również relaksacja Jacobsona, trening uważności Schultza czy specjalne teksty afirmacyjne dla dzieci.

W przypadku poważnych trudności warto rozważyć zachęty i nagrody, przede wszystkim te niematerialne. Jeśli zauważamy problemy i nie jesteśmy pewni, jak sobie z nimi poradzić, warto skonsultować się z psychologiem. Dbajmy równocześnie o to, aby budować pozytywne relacje z nauczycielami i innymi rodzicami, dbając o wzajemne wsparcie. Unikajmy krytyki nauczycieli i ich pracy przy dziecku, gdyż nie przyczyni się to do poprawy jego adaptacji czy budowy pozytywnej relacji ze szkołą i nauką. Nie bójmy się rozmawiać z innymi dziećmi, zadawajmy im pytania oraz dbajmy o to, aby nasze dziecko żyło z nimi w dobrych relacjach. Pamiętajmy, że to, co dla nas jest w pełni zrozumiałe, dla dziecka może być trudne do przyswojenia.

Kiedy dziecko opuszcza przedszkole i rozpoczyna nową ścieżkę w swojej edukacji, to przystosowanie się do zmian może być naprawdę trudne. Wsparcie rodziców i nasza troska o ich dobro powinny jednak sprawić, że nowy rok szkolny nie będzie musiał być niczym trudnym.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook