Spis treści
- 1 Czym się kierować podczas wyboru zajęć dodatkowych?
- 2 Dlaczego uczestnictwo w zajęciach dodatkowych jest ważne?
- 3 Jak przekonać dziecko do dodatkowych zajęć?
- 4 Zajęcia dodatkowe a hobby
- 5 Zajęcia dodatkowe dla młodzieży i nie tylko.
- 6 Sportowe zajęcia dodatkowe
- 7 Zajęcia dodatkowe z muzyki
- 8 Plastyczne zajęcia dodatkowe
- 9 Zajęcia dodatkowe z gotowania
- 10 Zajęcia dodatkowe z języków obcych
- 11 Informatyczne zajęcia dodatkowe
- 12 Ciekawe zajęcia dodatkowe
Jaki wpływ mają zajęcia dodatkowe na rozwój dzieci?
Współcześni rodzice doskonale wiedzą jak ważne jest, aby dziecko już od najmłodszych lat poszerzało swoje horyzonty. W rezultacie oferują dzieciom coraz lepszą edukację i szersze możliwości. Z większym zaangażowaniem wybierają żłobki i przedszkola, które w swojej ofercie mają mnóstwo dodatkowych zajęć pozytywnie wpływających na umiejętności i wiedzę najmłodszych.
Czym się kierować podczas wyboru zajęć dodatkowych?
Wybór zajęć dodatkowych powinien być rozważany w oparciu o różne aspekty. Na uwadze należy mieć, że to dziecko będzie w nich uczestniczyło. Dzieci wykazują ogromną chłonność na wiedzę, jednak równolegle są bardziej narażone na zmiany i działanie stresu. W konsekwencji zaaranżowanie czasu po zajęciach powinno odbywać się z głową. Nie należy zmuszać dziecka do czynności i zajęć, które go nie interesują lub ich nie lubi. Należy pamiętać, że czas spędzony w placówkach również opiera się na nauce, dlatego warto wybierać już żłobki i przedszkola, które w swojej ofercie mają specjalne zajęcia odbywające się podczas pobytu. Wówczas zarówno dziecko jak i rodzic mają do swobodnej dyspozycji pozostałą część dnia.
Dlaczego uczestnictwo w zajęciach dodatkowych jest ważne?
Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w zajęciach pozalekcyjnych należy obserwować dziecko i szczerze z nim porozmawiać o tym, co lubi robić. Już nawet u najmłodszych można dostrzec zwiększone zainteresowanie danymi aktywnościami lub tematami. Być może dziecko potrafi samo powiedzieć, na co chce poświęcić większą ilość czasu? Nawet jeżeli pomysł nie będzie pokrywał się z oczekiwaniami czy wizją rodzica, to jednak należy pamiętać, kto będzie w tych zajęciach uczestniczył. Dobrym rozwiązaniem jest uczestnictwo w darmowej lekcji próbnej, która pozwoli dostrzec, czy rzeczywiście dana oferta jest atrakcyjna dla dziecka.
Jak przekonać dziecko do dodatkowych zajęć?
W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy proponowane zajęcia nie stanowią spełnienia skrytego marzenia z naszego dzieciństwa. Przekładanie swoich pragnień i marzeń na dziecko nie jest odpowiednim posunięciem. Dziecko jest osobną istotą, a nie naszą wierną kopią. Posiada prawo do własnych zainteresowań, nawet jeżeli wydają się nam niedorzeczne.
Zajęcia dodatkowe a hobby
Nierzadko zdarza się, że propozycja rodzica spotyka się z ogromnym entuzjazmem ze strony dziecka. Może to wynikać z kilku czynników. Często jest to spowodowane zarażeniem dziecka daną pasją. Z drugiej strony może to być wynik chęci zadowolenia rodzica, nawet jeżeli odbywa się to kosztem dziecka. W takiej sytuacji dziecko czuje, że spełnia stawiane mu oczekiwania i będzie docenione przez rodzica. Również w tej sytuacji warto porozmawiać z dzieckiem, dlaczego chce w zaproponowanych zajęciach uczestniczyć. Należy podkreślić, że jego potrzeby i posiadane hobby pozostają najważniejsze, a jednocześnie nie muszą pokrywać się wizjami rodziców. Uczestnictwo w dodatkowych zajęciach w prywatnych przedszkolach i żłobkach odbywa się „z marszu”. Razem z grupą poznają dotychczas nieznane i poprzez zabawę zagłębiają się w nowościach. Ich przebieg pozwala na skuteczne zainteresowanie dziecka.
Zajęcia dodatkowe dla młodzieży i nie tylko.
Oferta zajęć dodatkowych kierowana jest również dla starszych dzieci, tudzież młodzieży. Nastolatek doskonale potrafi odnaleźć się w swoich preferencjach. Kluczowy jest ich przebieg, czy metoda prowadzonych zajęć potrafi rozochocić dziecko na następne spotkania. Oferta każdej placówki jest zawsze przedstawiona w samych superlatywach, co nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Najlepszym wyborem wówczas będą sprawdzone lub polecane placówki, które mogą poszczycić się wieloma pozytywnymi opiniami wśród aktualnych uczestników, absolwentów.
Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci jest nieustannie poszerzana. Powstają prywatne placówki, które mają niezwykle ciekawą i niebanalną ofertę. Niekiedy warto próbować dotychczas nieznanego. Dziecko przez doświadczanie może rozwinąć u siebie całkowicie nowe zainteresowania. Odpowiednia organizacja zajęć niesie za sobą szansę na szybki rozwój.
Sportowe zajęcia dodatkowe
Wielu rodziców stawia na aktywności fizyczne, szczególnie dla synów. Wiąże się z nimi cały szereg korzyści. Stanowią profilaktykę nadwagi i otyłości. Współczesne technologie skutecznie odsuwają dzieci od zdrowego wysiłku fizycznego. Dzieci preferują bierne spędzanie czasu wolnego. Ruch pozwala im na polepszenie kondycji, utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jednocześnie uczy ich równowagi i refleksu. Dodatkowo to doskonała okazja do nauki współpracy z innymi podczas sportów drużynowych. Dzieci od podszewki poznają przynależność i empatię. Uczą się strategicznego myślenia.
Zajęcia dodatkowe z muzyki
Dziewczynki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z rytmiki, tańca, gry na instrumentach czy nauki śpiewu. Muzyka jest niekwestionowanym sposobem na łagodzenie obyczajów. Obcowanie z nią pozwala na relaks, a nawet wyrażanie emocji. Wbrew pozorom jest to sposób na wsparcie dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego. Dostosowanie rodzaju zajęć do preferencji i umiejętności dziecka ułatwia znalezienie zainteresowania na wiele lat. Odpowiednie zajęcia potrafią rozwinąć twórczo i społecznie. Wiele prywatnych przedszkoli i żłobków oferuje swoim podopiecznym możliwość uczestnictwa w lekcjach rytmiki czy też uczy podstaw gry na instrumentach.
Plastyczne zajęcia dodatkowe
Zdecydowana większość dzieci bardzo lubi malować lub wykonywać kreatywne prace plastyczne. Swoje umiejętności w tej dziedzinie może rozwinąć zarówno dziecko z talentem jak i bez niego. Zajęcia plastyczne pozwalają na poznanie nowych technik. Oferują równolegle naukę tworzenia, a także poznanie nowych perspektyw i wizji innych osób. Sztuka pozwala na uwrażliwienie dziecka na piękno, a jednocześnie umożliwia na wyruszenie w dotychczas nieznane kierunki. Warto pamiętać, że zarówno zabawa formami jak i kolorami czy treścią są bezdyskusyjnym motorem do rozwoju dziecięcego mózgu, co w przyszłości będzie miało wpływ na nowe umiejętności. Zaprocentuje to w szybkości uczenia i w zdolności do przyswajania nowych wiadomości.
Zajęcia dodatkowe z gotowania
Oswajanie dzieci z domowymi czynnościami jest doskonałą inwestycją w przyszłość. Radość z gotowania jest często bagatelizowana przez dorosłych. Wbrew pozorom to świetny sposób na rozwój nie tylko smaku, ale także słuchu, wzroku i węchu. Gotowanie potrafi pobudzić kreatywność, a także umożliwia wiązanie przyczyn ze skutkami. Po takich zajęciach dziecko chętniej uczestniczy w domowych obowiązkach. Smaczne rezultaty są powodem do dumy i uskrzydlają najmłodszych. Co więcej, wyruszenie w kulinarną podróż pozwala na zapoznanie się z obyczajami i tradycjami innych państw. W wielu placówkach dla najmłodszych organizowane są zajęcia podczas których uczą się podstawowych umiejętności kuchennych, a także uczestniczą w przygotowaniu prostych posiłków.
Zajęcia dodatkowe z języków obcych
Od kilku lat można zaobserwować bardzo intensywny rozwój szkół i kursów, a ich oferta dedykowana jest nawet w stronę dzieci, które nie opanowały dostatecznie języka ojczystego. Wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego to doskonała inwestycja w przyszłość. Obecnie znajomość jednego języka obcego jest absolutnym minimum pojawiających się w ciekawych propozycjach pracy. Równolegle wspiera rozwój mózgu. Dzieci potrafią płynie porozumiewać się w każdym poznanym języku obcym i wychodzi im to dość płynnie. Stanowi to także doskonałą podstawę do nauki kolejnych języków. Doskonałym posunięciem jest wybór przedszkola lub żłobka dwujęzycznego lub nawet placówki, w której zajęcia odbywają się wyłącznie w języku obcym.
Informatyczne zajęcia dodatkowe
Większość z naszych codziennych czynności została zautomatyzowana i chętnie wykorzystujemy możliwości oferowane przez cyfryzację. Znajomość podstawowych urządzeń i programów powinna być opanowana niemal przez każdego. Najbliższa dekada będzie przebiegała w nurcie tworzenia nowych miejsc pracy, które będą na co dzień wykorzystywały szanse dawane przez innowacyjne technologie. W rezultacie warto wyeksponować czas, aby dziecko mogło rozwijać się pod kątem informatycznym. Prywatne przedszkola oferują zajęcia z kodowania, czyli podstawy do opanowania programowania. Rozwój tych umiejętności zaprocentuje podczas nauki przedmiotów ścisłych, a jednocześnie pozwala na praktyczne wykorzystanie języka angielskiego.
Ciekawe zajęcia dodatkowe
Niezależnie od tematu zajęć powinny one przebiegać w sposób dopasowany do wieku dziecka. W prywatnych placówkach szczególny nacisk kładziony jest na przyszły rozwój dziecka. Podczas pobytu dziecko może rozwijać się na wielu płaszczyznach, poznawać nowe aktywności i zagadnienia. Ich forma potrafi skutecznie zaintrygować i uatrakcyjnić czas spędzony poza domem.
Sprawdź zajęcia dodatkowe w przedszkolu FSA.