Spis treści
Różnice między żłobkami publicznymi a niepublicznymi
Jako rodzice zawsze chcemy dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Z pewnością wybór odpowiedniego żłobka dla swojej pociechy jest niezwykle trudny. Musimy podjąć decyzję odnośnie tego, czy wysłać dziecko do placówki publicznej, czy też prywatnej. Warto mieć na uwadze oferowane zajęcia dodatkowe, rozkład dnia w żłobku i możliwości wyboru diety dla dziecka. Jakie są różnice między żłobkami publicznymi a niepublicznymi? O czym warto wiedzieć? Do jakiej placówki zapisać malucha?
Prywatny żłobek – najważniejsze cechy
Czym cechuje się prywatny żłobek? W tej sytuacji rodzice lub opiekunowie dziecka regulują comiesięczne czesne za uczęszczanie dziecka do żłobka. Jest to związane z wykwalifikowaną kadrą opiekunów, udziałem w dużej ilości projektów wspomagających funkcjonowanie prywatnych żłobków, czy też lepszym wyposażeniem sal. W efekcie uzyskujemy pewność, że nasze dziecko może się rozwijać za pomocą nowoczesnych narzędzi i ogromnego wsparcia pracowników placówki. Okazuje się, że z roku na rok rośnie zainteresowanie prywatnymi żłobkami.
Państwowy żłobek – co warto wiedzieć?
Czym różni się żłobek państwowy od prywatnego? Państwowe żłobki są finansowane przez samorząd lub gminę. To sprawia, że środki finansowe są o wiele mniejsze niż w niepublicznych placówkach. Zazwyczaj taki żłobek działa tylko przez pięć godzin dziennie. Po tym czasie trzeba przewieźć dziecko na zajęcia dodatkowe, za które należy zapłacić. Tego problemu nie ma w prywatnym żłobku, gdzie zajęcia dodatkowe są najczęściej wpisane w program zajęć. Poza tym, zostają one uwzględnione w opłacie comiesięcznej. To z kolei wskazuje, że opłaty w każdej z tych placówek mogą być zbliżone. Najważniejszą różnicą jest natomiast sposób pracy. Żłobek prywatny posiada kadrę pracowników, którzy działają z zaangażowaniem i pasją z mniejszą grupą dzieci, niż ma to miejsce w przypadku specjalistów z placówek publicznych.
Zalety placówki prywatnej
Na uznanie zasługuje żłobek międzynarodowy, w którym dziecko może obcować także z rówieśnikami z innych krajów i z innymi korzeniami. Pamiętajmy o tym, że prywatne placówki często nie mają rejonizacji, dlatego można się łatwiej do nich dostać. Ogromnym atutem jest to, że zapewniają szeroki wybór zajęć specjalistycznych, prowadzonych przez przeszkolonych specjalistów. Dzięki temu można lepiej zadbać o potrzeby każdego dziecka. Co jeszcze jest istotne? Pomimo różnic, placówki prywatne podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczącej programu nauczania, warunków higienicznych i kwalifikacji nauczycieli. Rodzic może zadbać o rozwój dziecka już od najmłodszych lat życia, wysyłając je do prywatnego żłobka.
Jak widzimy, prywatne placówki są zazwyczaj znacznie ciekawszym rozwiązaniem dla naszej pociechy. Podsumowując koszty, zauważymy, że są one wyższe w porównaniu do placówek publicznych, ale nie jest prawdą, że żłobki publiczne są zupełnie darmowe. Dobrym wyborem jest żłobek FSA, który dba o spełnienie oczekiwań każdego dziecka i rodzica. W tym miejscu maluch jest bezpieczny i otoczony troskliwą opieką wykwalifikowanej kadry pracowników.