Dodatkowe informacje o FSA

W FSA inspirujemy się osiągnięciami pedagogiki Marii Montessori oraz porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga.

Porozumienie bez przemocy (NVC – Nonviolent Communication) Marshalla Rosenberga jest nazywane również komunikacją empatyczną lub językiem serca.  Komunikując się z dziećmi, stosujemy język komunikacji bez przemocy, aby wspierać uważne i empatyczne relacje. Rosenberg pokazywał ideę komunikacji bez przemocy przeciwstawiając sobie dwa zwierzęta: żyrafę i szakala. Szakal jest symbolem przemocowego komunikowania się. Żyje po to, aby mieć rację. Ocenia, krytykuje, porównuje, analizuje. Żyrafa – roślinożerny, łagodny ssak o wielkim sercu jest symbolem pokojowego porozumiewania się. Żyrafa odnosi się do innych z szacunkiem, empatią i współczuciem. Żyje po to, żeby wzbogacać życie swoje i innych. W FSA uważamy, że mały człowiek ma wiele ważnych rzeczy do powiedzenia i szanujemy to.

Pedagogika Marii Montessori ma w swych założeniach:

• personalistyczne podejście z poszanowaniem indywidualności małego człowieka;
  • prawo do wypowiadania własnego zdania;
  • towarzyszenie dzieciom w przygodzie, jaką jest poznawanie świata, samego siebie i uczenie się samodzielności;
  • prowadzenie dzieci ku swobodnemu i mądremu wyborowi życiowych ścieżek – tak, aby wzrastając ku wolności potrafiły w pełni wykorzystywać swój unikalny potencjał, szanować siebie, innych ludzi i przyrodę;
  • sale, w których przebywają dzieci pozwalają na swobodną i bezpieczną eksplorację otoczenia, sprzyjają również koncentracji uwagi, kiedy dzieci zaangażowane są w odkrywanie nowych prawd o otaczającym je świecie;
  • korzystanie z wielu pomocy dydaktycznych opracowanych przez montessoriańskich pedagogów.

Koncepcja rozwoju dziecka w ujęciu Marii Montessori zaprasza dziecko do rozwoju we wszystkich wymiarach: kulturowym, społecznym, fizycznym i duchowym. W FSA łącząc wymogi dwujęzycznej edukacji i indywidualny pęd do nauki przez dziecko, stwarzamy optymalną przestrzeń do rozbudzania wiary w siebie, twórczej spontaniczności i samodzielnej aktywności.