Jak zajęcia plastyczne wpływają na rozwój dziecka

Trudno wyobrazić sobie wszechstronny rozwój dziecka bez zajęć plastycznych. Tego typu aktywność uczy dziecko wrażliwości, pomaga wyrażać siebie i swoje emocje, daje sposobność pozbycia się barier oraz rozwija wyobraźnię.

Co dokładnie rozumiemy poprzez zajęcia plastyczne i gdzie najlepiej je realizować?

Zajęcia plastyczne w życiu dziecka

Do wspomnianych wyżej zajęć plastycznych zaliczamy w głównej mierze rysowanie, malowanie, modelowanie, lepienie oraz wycinanie. Czynności te uczą dzieci, nie tylko wyrażania siebie, ale również pomagają one już na wczesnym etapie dzieciństwa przyswoić pierwszą wiedzę na temat siebie i otaczającego świata. Co jednak jest równie ważne, jest to znakomite połączenie nauki z zabawą, gdyż najmłodsi rozwijają wówczas swoją pracowitość, cierpliwość, kreatywność oraz koncentrację, a wszystko to przyda im się na późniejszych etapach edukacji.

Zajęcia plastyczne pomagają ponadto odkryć pierwsze zdolności dzieci oraz są zaczątkiem do dalszych czynności manualnych, w których potrzebna jest sprawność i precyzja.

Zastanawiasz się gdzie najlepiej dziecko mogłoby malować, rysować czy też modelować pod okiem opiekuna? Znakomitym pomysłem może być tutaj prywatne przedszkole, a w przypadku jeszcze młodszych dzieci – prywatny żłobek.

Plastyka a psychologia

Co jest również ważne, zajęcia plastyczne wydobywają z dzieci wszystko, co najlepsze. Nieśmiałe osoby będą bardziej skłonne wyjść ze swojej skorupy i się otworzyć, dzieci nadpobudliwe zdołają się wyciszyć i lepiej skupić się na jednej czynności, a dzieciom niepewnym siebie i zalęknionym, łatwiej będzie wyjść do innych ludzi i przełamać swoje bariery.

Jak zatem widzimy, zajęcia te rozwijają dzieci na niemalże każdym polu, wpływając jednocześnie na ich ogólny rozwój.

Wyrażanie siebie

Żeby zajęcia plastyczne mogły całkowicie spełnić swoją funkcję, dziecku nie powinno się nic narzucać. Musi mieć ono możliwość wyrażania siebie, ekspresji i działania w zgodzie ze swoją wyobraźnią i kreatywnością. Tylko wtedy będzie mogło ono się w pełni rozwinąć i nauczyć czegoś nowego. Dzięki gotowym dziełom, jesteśmy w stanie, lepiej poznać swoje dzieci, ale też i one, czując swobodę artystyczną, kształtują swoją tożsamość i osobowość, dowiadują się, co lubią robić, a co trochę mniej i przede wszystkim nie zniechęcają się tym, że muszą robić coś, co narzucają im inne osoby.

Dlatego też, jeżeli chcemy więcej czasu spędzać z naszymi dziećmi, a tym samym, przyjrzeć się wnikliwiej, co gra w ich duszy i sercu, zaproponujmy im wspólne zajęcia plastyczne. To doskonały sposób na wspólne spędzenie rodzinnego popołudnia, który oprócz uśmiechu i radości pozwoli odstresować się każdemu członkowi rodziny. Pamiętajmy jednak o daniu wolności oraz swobody twórczej naszym podopiecznym.

Jeżeli, z kolei, aktualnie brak nam czasu na tego typu zajęcia manualne, to postarajmy się o to, żeby zostały one zapewnione przez prywatne przedszkole, bądź też prywatny żłobek lub inne placówki edukacyjne.