ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak rozwijać talent językowy u dziecka?

Mózg człowieka to narzędzie wprost stworzone do pochłaniania wiedzy, płynącej z otaczającego go świata. Nowych rzeczy uczymy się praktycznie już w pierwszych sekundach od naszych narodzin, i tak absorbujemy rzeczywistość aż po daleką starość. Dlatego mówi się, że proces przyswajania informacji trwa w zasadzie przez całe życie, ale to w latach wczesnego dzieciństwa mózg jest najwrażliwszy na duże ilości nowych danych. W związku z tym, szczególnie istotne jest odpowiednie dobranie przekazywanej wiedzy do możliwości percepcyjnych odbiorcy, warunkowanych jego wiekiem. Pozwala to na ujawnienie i pogłębienie naturalnych talentów u dzieci i młodzieży. Stąd rodzi się pytanie – jak skutecznie pomóc młodym osobom pracować nad ich zdolnościami językowymi?

Nauka języka od najmłodszych lat

Kształcenie językowe małych dzieci należy rozpocząć w jak najszybszym czasie, kiedy mózg jest bardziej skłonny na przyswajanie tego typu treści. Nauka z powodzeniem może odbywać się w domu, z pomocą jedynie rodzica, czy innej osoby z otoczenia dziecka. Rozwijanie językowych zdolności najlepiej zacząć metodą nauki przez zabawę. Dzięki takiemu podejściu dziecko nie odczuwa presji, wynikającej z nauki utartych regułek. W ten sposób mózg dziecka o wiele lepiej koncentruje się i zapamiętuje nowe dawki wiedzy. Z racji tego warto wyszukać pomoce dydaktyczne, dopasowane do poziomu zdolności komunikacyjnych dziecka oraz jego mocnych i słabych stron. Inwestując w odpowiednie materiały edukacyjne, wspomagamy stymulację wszechstronnego rozwoju u pociechy, a także poznawanie świata przez każdy ze zmysłów. Wyjątkowo skutecznym sposobem nauczania najmłodszych obcego języka jest czytanie bajek właśnie w danym języku. Warto wybrać barwne książki z jak największą ilością obrazków, co ułatwi dziecku skupienie i zapamiętywanie. Jest to optymalna metoda na pierwsze zetknięcie dziecka z nowymi słówkami i zwrotami. Podobne zadanie spełnia oglądanie obcojęzycznych filmów skierowanych do dzieci. Dodatkowym ułatwieniem na początku kształcenia językowego może być puszczanie określonego filmu najpierw po polsku, a dopiero za drugim razem już w obcym języku. Inną drogą na rozwinięcie zdolności językowych dziecka jest także nauka piosenek, wierszyków oraz rymowanek w danym języku. Zdecydowanie urozmaica to sposób nabywania informacji, a oprócz tego poprawia wymowę.

Placówki kształcenia językowego

Jeśli istnieje jakaś przeszkoda w samodzielnym nauczaniu dziecka obcego języka, dobrym rozwiązaniem może być wysłanie go do anglojęzycznego przedszkola. Są to przeważnie prywatne placówki, które dużą wagę przykładają do zapoznania dziecka z różnymi językami. Wiele osób zakłada, że wszystkie dzieci są na swój sposób uzdolnione, a to zadaniem nauczyciela jest odpowiednie rozpoznanie i rozwinięcie tych zdolności. Prywatne przedszkole może okazać się niezastąpioną opcją w rozwijaniu zdolności językowych dziecka. Jak wiadomo, młodsze dzieci często naśladują swoje najbliższe otoczenie, zatem zetknięcie dziecka z rówieśnikami, którzy również uczą się danego języka może być kluczowe do jego przełamania się. Profesjonalni edukatorzy o wysokim poziomie języka mogą dokładniej zbadać potrzeby dziecka oraz wykorzystać jego indywidualne możliwości poznawcze. Na podobnej zasadzie działają placówki językowe skierowane do starszych dzieci.

Rozwój zdolności językowych u młodzieży

Młodzież często uczy się obcych języków z wykorzystaniem nowszych technologii. Mimo to, równie chętnie sięga także po stare i sprawdzone metody, takie jak uczenie się języka przez muzykę. Zwracanie uwagi na tekst piosenek oraz sposób wymawiania korzystnie wpływa na rozszerzane słownictwa. Podobnie jak u mniejszych dzieci, u nastolatków także sprawdza się oglądanie filmów w obcym języku, które pomaga osłuchać się z danym językiem. W ostatnich czasach popularność zyskały również platformy językowe, umożliwiające przyswajanie języka w bardziej przystępnej formie. Co więcej, starsze dzieci można wysłać na obozy językowe, na których w naturalny sposób rozwiną swoją umiejętność komunikacji w obcym języku. Wyjeżdżając do innego regionu Polski bądź zupełnie innego kraju młodzież łączy zwiedzanie i poznawanie ludzi oraz innej kultury z ćwiczeniem obcego języka. Dodatkowo pomysłem wartym uwagi jest wysłane dziecka na kurs językowy, rozwijający już posiadane zdolności dziecka, a także zapoznający je z nowymi zagadnieniami. Szczególnie ważne jest, by decyzja o konkretnej metodzie nauki została podjęta przez samego zainteresowanego. Dzięki temu młody człowiek nie będzie czuł się przymuszony i bardziej ochoczo przystąpi do nauki.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook