ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo?

Pojawienie się nowego członka rodziny to prawdziwa rewolucja w życiu nie tylko każdego rodzica. Pojawienie się rodzeństwa to także ważny, ale niestety też niekiedy bardzo trudny moment dla dzieci, które od teraz będą się musiały dzielić miłością i uwagą swoich rodziców. Nie każde dziecko dobrze znosi pojawienie się w domu noworodka, może pojawić się wiele negatywnych i trudnych do zrozumienia dla dziecka emocji. Na szczęście można w tym wyjątkowo trudnym czasie pomóc dziecku. W jaki sposób? Warto zadbać o to, by dzieci były jak najlepiej przygotowane do tego, że już niebawem na świecie pojawi się ich młodsze rodzeństwo. Co zrobić by dziecko zaakceptowało nową sytuację, bez negatywnych emocji, a wręcz przeciwnie, było radosne i pełne oczekiwania?

Młodsze rodzeństwo w drodze, czyli o tym, jak przeżyć ciąże razem z dzieckiem

Ciąża to nie tylko okres radosnego oczekiwania na przyjście na świat maleństwa. To również moment, w którym należy poczynić pewne przygotowania. Ważne jest nie tylko to, by przygotować wyprawkę niezbędną dla nowego członka rodziny. Równie istotne jest psychiczne przygotowanie dzieci na to, że wkrótce na świecie pojawi się ich rodzeństwo. Warto pamiętać o tym, że zarówno dzieci jak i dorośli mają prawo przeżywać wszystko na swój własny sposób. Dlatego przygotowania dziecka do narodzin nowego potomka warto dopasować do jego indywidualnych potrzeb.

O czym warto pamiętać, przygotowując dziecko do roli starszego brata lub siostry, by maluch przyjął ją z radością i poczuciem bezpieczeństwa?

Spokojna rozmowa

Dzieci szczególnie te bardzo małe mają spore problemy z interpretacją, opisywaniem i nazywaniem swoich emocji, co jest stanem całkowicie naturalnym. Dla nich informacja o tym, że w domu pojawi się kolejne dziecko, jest dość stresująca, ponieważ nie mają pojęcia, czego mogą oczekiwać, co rodzi w nich lęki, niepokoje, nierzadko również bunt i poczucie zagrożenia. W tym okresie pomocna może być spokojna rozmowa, dopasowana do potrzeb i etapu rozwoju malucha. Rodzice powinni rozmawiać z nim jak najwięcej tłumacząc przy tym jak będzie wyglądał świat całej rodziny gdy już kolejny potomek pojawi się na świecie. Należy wykazać zrozumienie dla uczuć dziecka i wytłumaczyć mu, że rodzeństwo niczego w uczuciach rodziców w stosunku do niego nie zmieni.

Odpowiednie przygotowanie dziecka do powitania rodzeństwa, tłumaczenie mu wszystkiego na bieżąco z dużym spokojem znacząco ułatwi maluchowi wejście w nadchodzące zmiany. Dzięki temu będzie umieć je z większą łatwością akceptować, nie będzie się też bał czy buntował przed nadchodzącymi zmianami, a wręcz przeciwnie – ucieszy się, że w domu pojawi się nowy członek rodziny. Warto pamiętać o tym, że aby rozmowy przyniosły oczekiwane rezultaty, należy być z dzieckiem całkowicie szczerym. Musi ono wiedzieć, jak się zachować przy noworodku, powinno znać granice, których nie powinno przekraczać. To dla dziecka nowa sytuacja więc pełne wsparcie rodzica w tym przypadku, razem z jego szczerością będzie bezcenne.

Rodzeństwo w bajkach i opowieściach

Ciekawym sposobem na oswojenie dziecka z wiadomością, że niedługo w domu pojawi się jego rodzeństwo, jest rozbudzenie wyobraźni dziecka poprzez opowieści, książki czy filmy, w których pojawia się wątek młodszego rodzeństwa. Dzięki takim opowieściom dziecko zyska nowe spojrzenie na swoją sytuację, co dla niego będzie łatwiejszym sposobem na oswojenie się z nową sytuacją.

Dziecko poprzez opowieści nie tylko zauważy, że inne dzieci również się z tym zmagają, ale również będzie mogło przekonać się, że rodzeństwo to wcale nie jest niebezpieczna dla niego sytuacja, a nawet może być powodem do radości i szczęśliwego oczekiwania na zmianę sytuacji.

Oswajanie poprzez zabawę

Dzieci doskonale uczą się poprzez zabawę, więc warto to wykorzystać, przygotowując dziecko na pojawienie się rodzeństwa. W jaki sposób? Doskonale sprawdzi się tu lalka bobas – dziecko będzie mogło zobaczyć, jak się opiekuje takim maleństwem, jak należy delikatnie się nim zajmować. Taka lalka może przydać się nie tylko na etapie przygotowania do pojawienia się na świecie maleństwa. Dobrze sprawdzi się również po jego narodzinach, kiedy to starsze rodzeństwo będzie mogło naśladować rodziców i w dalszym ciągu opiekować się swoją lalką.

Wiele prywatnych żłobków wyposaża swoje sale w takie zabawki. Dlaczego? Otóż opieka nad lalką bobasem to jeden ze sposobów na nauczenie malucha odpowiedzialności, troski i empatii wobec mniejszych i słabszych. Pod względem edukacyjnym to wartościowe zabawki, które sprawdzą się w wielu sytuacjach nie tylko w przygotowaniu dziecka do pojawienia się na świecie jego rodzeństwa.

Co zrobić, by dziecko nie czuło się zepchnięte na dalszy plan po narodzinach rodzeństwa?

Przygotowanie się do pojawienia się na przyjście młodszego rodzeństwa dla starszych dzieci zawsze stanowi spory wysiłek emocjonalny. Aby pomóc, rodzic powinien włożyć sporo wysiłku w zadbanie o komfort psychiczny swojego starszego dziecka. To nie jest łatwe zadanie pomóc maluchowi uporać się brakiem akceptacji czy zazdrością, nie jest jednak niemożliwe do wykonania, pod warunkiem że opiekun pamięta o istotnych kwestiach.

Dbałość o emocje i uczucia dziecka

Dla dziecka rodzic jest nie tylko nauczycielem i opiekunem – musi być dla niego też dużym wsparciem i to nie tylko w czasie oczekiwania na narodziny kolejnego potomka. Rozmowa o uczuciach, emocjach i obawach dziecka jest niezbędne do przygotowania go na przyjście na świat rodzeństwa. Dziecku należy tłumaczyć, jak będzie wyglądał świat z nowym domownikiem, podkreślając, że choć wiele się zmieni, starsze dziecko w dalszym ciągu będzie kochane i cenione tak jak przed narodzinami rodzeństwa.

Zmiana w zachowaniu dziecka? Nigdy tego nie lekceważ!

Zmiany w zachowaniu dziecka nigdy nie powinny być lekceważone, jednak nigdy nie można zabraniać dziecku przeżywania jego emocji. Dziecko ma jak najbardziej do nich prawo, a rolą rodzica w tym momencie jest tłumaczenie, rozmowa o uczuciach, a także zapewnienie dziecku komfortu i bezpieczeństwa w najbardziej emocjonalnych stanach.

Jeżeli z dzieckiem, a właściwie jego stanem emocjonalnym dzieje się coś, co niepokoi rodzica, niezbędne jest przeprowadzenie szczerej rozmowy, dopasowanej oczywiście do rozwoju emocjonalnego malucha. Należy ustalić z nim jaka jest przyczyna zmian zachowania i ją wyeliminować. Co istotne, na takie zmiany w zachowaniu nigdy nie wolno reagować krzykiem, złością czy brakiem zrozumienia dlatego, że dziecko również ma prawo do odczuwania i manifestowania swoich emocji.

Czy można skutecznie poradzić sobie z dziecięcą zazdrością?

Zazdrość u dzieci jest całkiem normalna – niezależnie od tego czy ma miejsce pomiędzy rodzeństwem, czy dziećmi odwiedzającymi każdego dnia żłobek. Zazdrość nie zawsze jest zrozumiana przez rodziców, dlatego też w tym obszarze pojawia się wiele problemów. Rodzice, ciesząc się z oczekiwania na narodziny kolejnego potomka, często oczekują, że dziecko z łatwością wejdzie w rolę starszego rodzeństwa, co niestety takie proste nie jest. Szczególnie u kilkulatków konieczne jest odpowiednie przygotowanie dziecka – nie ma co liczyć, że maluch sam z siebie szybko odnajdzie się w nowej roli.

Zazdrość pomiędzy rodzeństwem jest nieunikniona – rodzic mysi być na to przygotowany. Dziecko będzie próbowało zwrócić na siebie uwagę, szukając u dorosłych atencji, której często brakuje dzieciom, którym dopiero co urodziło się rodzeństwo.

Czy można zapobiec zazdrości o młodsze rodzeństwo?

Zazdrości nie da się zapobiec, ale podchodząc mądrze do tematu, można załagodzić jej skutki i poprawić samopoczucie i poczucie własnej wartości u starszego dziecka. Co zrobić, by załagodzić wybuchy zazdrości? Rodzice muszą pamiętać o tym, że poza niemowlakiem mają w domu również starszaka, który potrzebuje ich uwagi i wspólnie spędzonego czasu.

Choć zazdrość w przypadku starszego rodzeństwa jest raczej uczuciem nieuniknionym, to jednak spędzając czas ze starszakiem, można mu pokazać, że pomimo zmian on nadal jest dla rodziców bardzo ważnym członkiem rodziny. Czasem by maluch to zrozumiał, trzeba przeprowadzić z nim wiele rozmów, zachowując przy tym cierpliwość i wykazując się zrozumieniem dla dziecięcych uczyć. Być może nam dorosłym, niektóre wydają się absurdalne, jednak odczuwanie emocji i ich rozumienie jest częścią dorastania dziecka. Dlatego nie wolno zabraniać mu czuć, ani też mówić, że to co czuje, jest złe.

Wychowywanie dzieci nie jest zadaniem prostym, a pierwsze miesiące życia malucha mogą być naprawdę wyczerpujące dla rodziców. Pomimo zmęczenia warto pamiętać o tym, że starsze dziecko również bardzo potrzebuje swoich rodziców. Dlatego w miarę możliwości należy postarać się o to, by mieć nieco czasu wyłącznie dla niego, poświęcając uwagę jego pasjom, zainteresowaniom i wykonywaniu czynności, które sprawiają mu najwięcej przyjemności. Rodzic każdego dnia powinien poświęcać uwagę starszakowi, interesując się jego życiem i tym jak spędzał czas w żłobku / przedszkolu / szkole.

Podsumowanie

Zagłębiając się w treść powyższego artykułu, znacznie łatwiej będzie Państwu przygotować swoją pociechę na to, że już w najbliższym czasie pojawi się nowy domownik, wokół którego czasowo skupi się uwaga wszystkich domowników. W tej nowej sytuacji nie wolno zapominać o starszakach – one również potrzebują uwagi rodzica, jego ciepła i wsparcia, tym bardziej że wejście w rolę starszego rodzeństwa bywa trudne i bardzo emocjonalne. Na szczęście każdy rodzic, wkładając w to wysiłek, może zapewnić swojej starszej pociesze komfort i bezpieczeństwo.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook