ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Jak rozwijać kreatywność dziecka na co dzień?

Na prawidłowy rozwój dziecka, będący gwarancją bezproblemowego funkcjonowania w przyszłości, składa się wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością kreatywność. Kreatywne dzieci mają większe szanse na wykształcenie pozytywnego podejścia do życia, problemów i wyzwań, a także dobrych i pożądanych w społeczeństwie cech charakteru. Kreatywność sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci i potrafimy wyrażać siebie.

Większość rodziców chce aktywnie wspierać swoje dziecko w rozwoju kreatywności. Obawiają się jednak przytłoczenia malucha wieloma bodźcami lub przeciążenia zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć czy domowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak rozwijać dziecięcą kreatywność, ten artykuł pomoże Ci znaleźć proste i łagodne sposoby. Dowiesz się m.in. jakie czynności można włączyć do domowego planu dnia, aby dać młodemu człowiekowi przestrzeń na pielęgnowanie kreatywnego myślenia i działania. Przeczytasz także o tym, które postawy rodziców wspierają kreatywność i jak się zachowywać, aby nie hamować dziecięcej twórczości.

Zmysły – narzędzia poznawania świata już od narodzin

To, co najintensywniej rozwija się u noworodka to z pewnością jego zmysły. Ich kształtowanie zaczyna się już w łonie matki. Nowo narodzone dziecko dopiero je odkrywa, a one z każdym dniem stają się coraz sprawniejsze i pozwalają zachwycać i dziwić się wszystkiemu dookoła. Już od pierwszych dni życia bardzo ważnym zadaniem rodzica jest rozwijanie wszystkich dziecięcych zmysłów. Zapewnienie wystarczającej stymulacji zmysłów świetnie wpływa na rozwój kreatywności w kolejnych latach.

Pierwszym ze wszystkich pojawiających się zmysłów u człowieka jest dotyk. W okresie niemowlęctwa, wraz ze wzrokiem, jest kluczowym elementem nie tylko rozwoju dziecka, ale także tworzenia i zacieśniania jego relacji z opiekunami. Zmysł dotyku bardzo łatwo wspierać przez codzienną bliskość z noworodkiem. Maluszki mają wrodzoną silną potrzebę czucia dotyku bliskiej osoby. Bierz swoje dziecko na ręce, głaskaj, pozwalaj mu łapać się za ręce, przytulaj.

To, co warto zrobić mimo obaw, to pozwolić na raczkowanie i chodzenie boso, nie tylko po miękkim podłożu. Doświadczanie różnych struktur bardzo wzmacnia czucie głębokie. Rodzice mogą zaopatrzyć się w zabawki edukacyjne, z różnymi materiałami, a także wydające dźwięki. Świetnie stymuluje rozwój zmysłów zabawa plasteliną, czy ciastoliną. Podobne narzędzia wykorzystuje także prywatny żłobek czy prywatne przedszkole.

Kreatywnie dzień po dniu

Cały rozwój dziecka bierze początek w jego rodzinnym domu. Tutaj spędza najwięcej czasu i tutaj warto zadbać o to, aby miało przestrzeń na swoją kreatywność. Każda rodzina funkcjonuje w mniej lub bardziej zorganizowanym planie dnia. W każdej z codziennych czynności można i trzeba pozwolić na twórcze podejście.

Nie ważne co akurat robicie, nie sugeruj dziecku od razu gotowego rozwiązania. Daj mu czas na to, aby samo pomyślało i spróbowało rozwiązać daną sytuację. W taki sposób nie tylko pozwalasz na rozbudzenie wyobraźni, ale także dbasz o wsparcie autonomii i samodzielności, zarówno w wieku dziecięcym, jak i w przyszłości.

Słuchaj, odpowiadaj i pytaj. Dziecko z natury jest ciekawe świata i warto za tym podążać. Gdy rozmawiacie, słuchaj uważnie. Odłóż telefon i skup się na swoim małym rozmówcy. Maluszki, które dostają odpowiednią uwagę ze strony rodziców, chętniej wyrażają swoje pomysły w grupie rówieśniczej. Sam również pytaj i słuchaj odpowiedzi. Rozmawiajcie o wszystkim, co tylko przyjdzie Wam do głowy. O gotowaniu obiadu, jaki kolor mają warzywa, o tym co kupiliście w sklepie, jak rosną rośliny w waszym domu itd…

W zaciszu domowym można spróbować pobawić się z dzieckiem w zabawę, którą samo wymyśli. Może to być zabawa w sklep, szkołę, albo udawanie zwierzątek. Pozwól swojemu maluchowi na stworzenie własnych zasad. Nie poprawiaj, nie sugeruj, daj się ponieść jego wyobraźni. Za nawet najdziwniejsze pomysły warto pochwalić i pogratulować. Takie zachowanie, podobnie jak sama wspólna zabawa, poza wsparciem kreatywności, buduje także poczucie własnej wartości dziecka.

Zabawa – najlepsza okazja do rozwoju kreatywności

Jak wspomnieliśmy wyżej świetną okazją do rozwoju kreatywności jest zabawa, czyli główna dziecięca aktywność i ulubiony sposób na przyswajanie nowych umiejętności. Najbardziej wspierające są zabawy manualne. Wszelkie prace plastyczne świetnie stymulują rozwój, dlatego prywatny żłobek czy prywatne przedszkole przykłada do nich dużą wagę. Ciastolina, wydzieranki, kolorowanie, koraliki… Możliwości jest wiele, a każda z nich rozwija kreatywności i wyobraźnie. Po za tym dobrze wpływa na koordynację i zdolności manualne. Pozwala trenować cierpliwość i wytrwałość.

Kiedy dziecko podrośnie trzeba pozwolić mu na to, aby miało swoje hobby. Zainteresowania konkretnymi rzeczami można zauważyć już dość wcześnie i wspierać je, nawet gdy wydają się nietypowe. Nie krytykuj dziecka za wybór zainteresowania, jeżeli nie jest szkodliwe dla jego zdrowia. To będzie najlepsza przestrzeń do pielęgnowana kreatywności.

Jak kreatywność wpływa na życie dziecka?

Rozwinięta kreatywność pozytywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka w grupie i w społeczeństwie w ogóle. Nieszablonowe podejście do problemu czy też postrzeganie spraw od małego, pozwala lepiej radzić sobie w życiu dorosłym w różnymi, także trudnymi sytuacjami. Twórcze maluchy łatwiej nawiązują przyjaźnie. Potrafią wyrażać siebie. Co więcej, kreatywność jest jedną z najbardziej pożądanych cech na wielu stanowiskach.

Podsumowanie

Kreatywne myślenie jest potrzebnym i ważnym elementem życia, zarówno dziecka, jak i dorosłego. Pomaga znajdować rozwiązania w różnych sytuacjach, ułatwia funkcjonowanie i zawieranie znajomości.

Kreatywność zaledwie w 20% jest uwarunkowana genetycznie. Cała reszta wynika z wychowania, wpływów otoczenia i aktywności podejmowanych już w wieku niemowlęcym. Jako rodzic masz decydujący wpływ na to, jak bardzo uda się rozbudzić kreatywność Twojego dziecka. Spędzając z nim czas postaw na aktywne, twórcze zabawy. Wyłączcie telewizor, weźcie plastelinę, papier lub wyjdźcie na dwór. Puść wodzę fantazji i stwórz piękne i niezapomniane wspólne chwile.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook