ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

W jakim wieku można posłać dziecko do żłobka?

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka zazwyczaj przychodzi rodzicom z wielką trudnością. Maleństwo dopiero co przyszło na świat i ledwo zdążyli się nim nacieszyć, a już niedługo będą musieli się z nim rozstawać na kilka godzin dziennie. Często rodzice nie mają innego wyjścia, ponieważ muszą chodzić do pracy i nie mają możliwości powierzenia w tym czasie opieki nad dzieckiem babci lub zatrudnienia profesjonalnej niani. W tym momencie nasuwa się pytanie, od jakiego wieku żłobek będzie korzystny dla naszego dziecka i kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka?

Dobry czas na żłobek

Kwestia tego, w jakim wieku dziecko może zostać przyjęte do żłobka, jest dość skomplikowana. Z jednej strony zależy to od regulaminu danej placówki, gdyż każda placówka publiczna, jak prywatny żłobek ma prawo indywidualnie wyznaczać minimalny wiek, od którego można zapisać do niego dziecko. Z drugiej strony to rodzice mają ostateczny głos w tej sprawie, ponieważ to oni muszą zdecydować czy dziecko jest już gotowe, aby trafić pod opiekę żłobka. Nie jest to prosta decyzja, gdyż rodzice zwykle są pełni obaw, związanych z powierzeniem swojej pociechy obcym osobom. Jeśli jednak dziecko znajdzie się w żłobku, w którym będzie się dobrze czuło, przebywając pod opieką wykwalifikowanego personelu, nie stanie mu się żadna krzywda. Przeciwnie, może dzięki temu szybciej zdobyć potrzebne umiejętności i nauczyć się nawiązywać kontakt z innymi dziećmi. Natomiast okres rozłąki rodzice mogą wynagrodzić dziecku, poświęcając mu więcej czasu po wyjściu z pracy.

Zazwyczaj żłobki ustalają minimalny wiek na przyjęcie dziecka na okres pomiędzy 4 miesiącem a 1 rokiem życia. W praktyce wygląda to trochę inaczej. Według danych statystycznych do żłobków najczęściej trafiają maluchy w wieku ok. 12 miesięcy. Spowodowane jest to głównie możliwością przedłużenia urlopu macierzyńskiego do okresu jednego roku. Matki zazwyczaj decydują się na skorzystanie z tej opcji i pozostanie z dzieckiem w domu trochę dłużej. Dzięki temu ich pociechy lepiej radzą sobie w żłobku. Dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, posiadają więcej umiejętności niż kilkumiesięczne maluchy. Zazwyczaj potrafią już samodzielnie chodzić, bawić się i spożywać posiłki, oraz lepiej znoszą rozłąkę z rodzicami, co znacznie ułatwia opiekę nad nimi.

Kiedy zapisać dziecko do żłobka?

Nie istnieje uniwersalny sposób na wyznaczenie momentu, w którym dziecko nadaje się na posłanie do żłobka, gdyż każdy maluch jest inny i ma indywidualne potrzeby. Niektóre matki długo karmią dziecko piersią, co wymaga pozostania z nim w domu przez dłuższy okres. Czasami maluchy są bardzo przywiązane do matki i nawet krótkie rozstanie z nią nie przyniesie niczego dobrego. Wówczas osoba opiekująca się dzieckiem powinna zakomunikować rodzicom, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na żłobek, na rozłąkę. Jeśli już zdecydujemy się na posłanie dziecka do żłobka, należy bacznie je obserwować je okresie aklimatyzacji. Wówczas można w łatwy sposób stwierdzić czy dziecko dobrze czuje się w nowym miejscu, a zarazem upewnić się, czy jest to właściwy czas na to, aby tam uczęszczało.

Jakie korzyści przyniesie zapisanie dziecka do prywatnego żłobka?

Posłanie dziecka do prywatnego żłobka może przynieść wiele korzyści z perspektywy rozwoju psychologicznego i społecznego. Pierwszą z takich korzyści jest to, że dziecko ma szansę na wczesne interakcje z innymi dziećmi i dorosłymi w strukturze społecznej. W żłobku dziecko może uczyć się podstawowych umiejętności społecznych, takich jak współdziałanie, dzielenie się i radzenie sobie z emocjami. Możliwość nawiązywania interakcji z rówieśnikami w takim środowisku może również pomóc w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i emocjonalnych.

Dodatkowo, w prywatnych żłobkach często istnieją wysokie standardy opieki i edukacji, co oznacza, że dziecko ma dostęp do lepszych warunków rozwojowych i bardziej zindywidualizowanej uwagi. Pracownicy w prywatnych żłobkach często mają większe doświadczenie i wiedzę z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej, co może prowadzić do bardziej efektywnej pracy nad rozwojem dziecka.

Ostatecznie, posłanie dziecka do prywatnego żłobka może przynieść korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Rodzice mogą cieszyć się poczuciem spokoju, wiedząc, że ich dziecko znajduje się w bezpiecznym i opiekuńczym środowisku, podczas gdy są w pracy lub poza domem.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook