ZADZWOŃ DO NAS  +48 531 680 680 | LUB NAPISZ  biuro@fsa.edu.pl |

Językowy żłobek i przedszkole FSA, ul. Metalowców 27, Wrocław
FSA

Wielojęzyczność dzieci – zalety nauki języka obcego

Wielojęzyczność to pożądana na wielu różnych płaszczyznach umiejętność. Skuteczna komunikacja, możliwości kształcenia m.in. na prestiżowych zagranicznych uczelniach, czy lepsza pozycja na rynku pracy to nie jedyne korzyści, wynikające z posługiwania się więcej, niż jednym językiem.

Nauka nowych języków niewątpliwie ma wpływ na pracę naszego mózgu, co potwierdzają liczne badania. Przez kształcenie lingwistycznych zdolności możemy bowiem skutecznie zapobiegać chorobom wpływającym degeneracyjnie na mózg. Ponadto poprawie ulegną funkcje umysłowe, które są niezbędne w codziennym życiu m.in. umiejętności poznawcze, które wpływają na podejmowanie decyzji oraz kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów.

Wielkim plusem nauki języków jest jej możliwość i to bez względu na posiadany wiek. Jednak kierując się zasadą „Im wcześniej, tym lepiej”, dajemy dziecku szansę na naturalne przyswajanie języka obcego.

Dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych?

Wielojęzyczność to termin używany w przypadku, gdy mówimy o posługiwaniu się więcej niż jednym językiem w sposób naturalny. Taką umiejętność zdobyć można jedynie w przypadku poznawania słownictwa i wychowania się w specyficznym środowisku językowym.

Dzieci, szczególnie w okresie intensywnego rozwoju, błyskawicznie przyswajają nowo zdobytą wiedzę. Poznają świat z wielką ciekawością i uważnością, co przyczynia się również do przyswajania nowego słownictwa. Szacuję się, że maluch jest w stanie opanować język obcy w już w ciągu kilku tygodni i to w formie komunikatywnej!

Niepodważalnym argumentem, odpowiadającym na pytanie, dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych, jest możliwość wypracowania nienagannego akcentu. Konieczne jednak w tym przypadku jest wdrożenie nauki pod okiem osoby, która użytkuje go w sposób rodzimy. Pozwoli to ponadto na przyswojenie innych, cennych zdolności m.in. posługiwania się naturalnymi strukturami składniowymi oraz intonacją. Umiejętności te bardzo trudno jest wypracować, gdy mowa o tradycyjnej nauce.

Zastosowanie w nauce najmłodszych metody immersji pozwala także na bezwysiłkowe ze strony dziecka oddziaływanie na zmysły, kształcenie kompetencji językowych (zarówno pasywnych, jak i aktywnych). Ponadto dziecko naturalnie uczy się równocześnie mówić i słuchać ze zrozumieniem w dwóch lub kilku językach.

Czy metoda immersji językowej jest skuteczna?

Nauka języków u dzieci nie przebiega zazwyczaj w sposób tradycyjny, ale przez immersję językową. Metoda “zanurzenia” się w języku była tematem wielu badań, które wykazały przede wszystkim wysoką efektywność immersji językowej.

Jedno z badań przeprowadzono wśród Amerykańskich uczniów, spędzających co najmniej 50% czasu na posługiwaniu się językiem obcym. Wykazało ono, że badane dzieci szybciej przyswajały nowe zwroty i słownictwo, w porównaniu do swoich rówieśników.

Immersja pozwala dziecku również nabywać nowe kompetencje lingwistyczne w sposób naturalny tak, jak ma to miejsce podczas nauki rodzimego języka. Ponadto metoda przyczynia się do uznania przez dziecko nauczanego języka za niezbędny do codziennej komunikacji.

Wielojęzyczność to łatwiejszy start w dorosłość

Jak już wspominaliśmy na wstępie, wielojęzyczność ma wiele zalet oraz otwiera już w czasie dzieciństwa mnóstwo możliwości, ułatwiających dorosłe życie. Doskonale zdajemy sobie również sprawę, że biegłe posługiwanie się językiem angielskim otwiera w obecnych czasach wiele drzwi w budowaniu kariery zawodowej i stanowi w wielu przypadkach warunek konieczny. Każdy dodatkowy język to niepodważalny atut dla młodej osoby na rynku pracy.

Plusów z bycia osobą wielojęzyczną jest o wiele więcej. Umiejętności pozwalają bowiem na m.in.:

  • swobodne oglądanie zagranicznych filmów,
  • czytanie książek, oryginalnie napisanych w innych językach,
  • podróżowaniu po całym świecie bez problemów z komunikacją,
  • możliwość studiowania i podjęcia dobrze płatnej pracy za granicami kraju.

Podsumowując, osoba wielojęzyczna już w trakcie podjęcia nauki z większą łatwością przyswaja nowe umiejętności językowe, które rozwijane zapewnią lepszą przyszłość.

Jak wielojęzyczność wpływa na zwiększenie umiejętności poznawczych?

Znajomość więcej, niż jednego języka przekłada również się, jak już wspomnieliśmy, na rozwinięcie umiejętności poznawczych. Ten zbiorowy termin, określa takie kompetencje, jak:

  • rozwiązywanie problemów,
  • planowanie,
  • uczenie się na podstawie doświadczeń,
  • myślenie abstrakcyjne,
  • rozumienie złożonych idei.

Ponadto różne badania łączą wymienione umiejętności poznawcze z lepszą wydajnością w okresie szkolnym oraz na późniejszym etapie – w pracy. Osoby wielojęzyczne szybciej się uczą oraz są wydajniejsze i sprawniejsze, nawet w przypadku wykonywania wymagających zawodów.

Podsumowując, osoby z rozwiniętymi umiejętnościami poznawczymi lepiej odnajdą się w życiu prywatnym oraz zawodowym. Niewątpliwie przez posiadane przez nich kompetencje są również pożądanymi i wykwalifikowanymi pracownikami.

Co ma wpływ na zwiększenie umiejętności poznawczych w trakcie nauki języków obcych? To przede wszystkim konieczność przestawiania się pomiędzy konkretnymi konstrukcjami językowymi. Ten proces działa stymulująco na rozwój mózgu, a także sprawia, że dziecko z łatwością nabywa pożądane umiejętności zarówno naukowe, jak i społeczne i naukowe.

Wielojęzyczność to łatwiejsze przyswajanie nowego słownictwa

Dzieci powszechnie spotykają się z językiem obcym, uczęszczając do żłobka czy przedszkola językowego. Wykorzystywane przez nauczycieli metody nauki sprzyjają szybkości przyswojenia nowych słówek. Ponadto dzieje się tak nie tylko w języku obcym, ale również w tym używanym na co dzień.

W naszym przedszkolu dzieci uczą się konkretnego języka od jednej osoby, nativ speeker. Oznacza to, że za nauczanie języka polskiego, angielskiego, czy innego odpowiedzialna jest inna osoba. Pozwala to na identyfikację pedagoga przez dzieci z wybranym językiem.

Otwarty umysł dziecka wpływa szybsze przyswajanie nowej wiedzy

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, to pewne. Nie potrzebne są specjalizację w dziedzinie rozwoju mózgu, żeby wiedzieć, że im młodsi jesteśmy, tym przyswajanie wiedzy i nowej umiejętności przebiega w sposób łatwiejszy. Warto w tym czasie skupić się na nauce przez dziecko języków. Pozwoli na to spędzanie z rówieśnikami czasu na zabawie oraz nauce, w których trakcie maluch szybko przyswoi nowy system.

Plastyczność aparatu mowy oraz rozwijającego się umysłu dziecka gwarantuje niemal 100% sukces podczas wykorzystania naturalnych metod nauki języka.

Korzyści z nauki w wielojęzycznej placówce

W powyższym artykule w sposób pobieżny przedstawiliśmy najważniejsze zalety z nauki języków obcych przez dzieci. Zapewniamy jednak, że jest i o wiele więcej! Poznawanie języków bowiem to doskonały sposób na poszerzanie horyzontów, socjalizację oraz naukę krytycznego myślenia. Cechy te doskonale sprawdzają się, jako przygotowanie do życia w społeczeństwie. Zapisując swoje dziecko do placówki żłobka lub przedszkola wielojęzykowego to najlepsza rzecz, którą możemy dla niego zrobić. 

Rodzicu! Jeśli zastanawiasz się nad tym, aby posłać swoje dziecko do wielojęzycznej placówki, serdecznie zapraszamy do FSA.

Autor: FSA School, przedszkole, żłobek – Redakcja Bloga

Facebook